Objawy raka oka

Nowotwory złośliwe w obrębie oka rozpoznawane są rzadko. Stanowią jednak duże zagrożenie, gdyż grożą utratą nie tylko wzroku i samej gałki ocznej ale również życia. Bardzo szybko pojawiają się przerzuty, w szczególności do mózgu, a wówczas skuteczne leczenie bywa już niemożliwe. Jak rozpoznać nowotwór w obrębie oka? Na jakie symptomy zwrócić uwagę?

Wyróżniamy kilka rodzajów nowotworów w obrębie oka, m.in. siatkówczaka, czerniaka złośliwego, guz gruczołu łzowego, złośliwe nowotwory powiek, złośliwe nowotwory oczodołu, złośliwe nowotwory nerwu wzrokowego. Każdy z nich może dawać inne objawy i wyróżniać się różnym przebiegiem, ich występowanie jest również częstsze w określonych grupach wiekowych.

Objawy siatkówczaka

Jest nowotworem wewnątrzgałkowym najpowszechniejszym u dzieci. Rozrost niedojrzałych komórek gałki ocznej prowadzi do niszczenia okolicznych struktur. Za najpowszechniejsze objawy siatkówczaka uznaje się występowanie białej plamki / refleksu na źrenicy oraz zeza.

Objawy czerniaka złośliwego

Jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym oka. Zwykle stwierdzany przypadkowo przy rutynowym badaniu okulistycznym. Jest niebezpieczny gdyż rozwija się przez długi czas niemal bezobjawowo. Na tęczówce oka pojawia się jasno- lub ciemnobrunatny guzek, który zdecydowanie lepiej widoczny jest u osób z jasnymi oczami.

Powoli, stopniowo dochodzi do jego powiększania się i w niektórych przypadkach zmieniania kształtu źrenicy. Jednocześnie pojawiają się ubytki w polu widzenia, „świetliste kule”, które przede wszystkim po zmroku zdają się wędrować przed oczyma. Przy rozwoju choroby mogą pojawić się objawy zbliżone do zaćmy, występuje również astygmatyzm i pogarsza się ostrość widzenia.

Objawy guza gruczołu łzowego

Dla tego rodzaju nowotworu oka charakterystyczne jest pojawienie się wytrzeszczu, podwójnego widzenia oraz obniżenie ostrości widzenia.

Objawy złośliwego nowotworu nerwu wzrokowego

Jest to rzadki rodzaj nowotworu. W obrębie nerwu wzrokowego może dojść do rozwinięcia się glejaka lub oponiaka. Pojawienie się zmian powoduje zaatakowanie nerwu wzrokowego, a w konsekwencji zmniejszenie ruchomości oka i zaburzenia ostrości widzenia. W miarę rozwoju choroby stopniowo pogarsza się jakość widzenia i dochodzi do zaniku nerwu wzrokowego. W zaawansowanej fazie choroby pojawia się wytrzeszcz gałki ocznej.

Objawy złośliwego nowotworu oczodołu

Najbardziej charakterystycznym objawem jest wystąpienie wytrzeszczu, który niezwykle często odczytywany jest jako stan zapalny.

Objawy złośliwego nowotworu powiek

Jest to najczęściej nowotwór osób starszych i większość jego przypadków nie powoduje zagrożenia dla życia. Jego podstawowe objawy to pojawienie się płaskiego, nie powodującego dolegliwości bólowych guzka, nie odróżniającego się wyglądem od zdrowych tkanek skóry. Gdy dochodzi do silniejszego rozwinięcia choroby centralnie na guzku tworzy się strupek, który powoduje krwawienie w czasie jakiejkolwiek próby jego usunięcia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.