Objawy raka skóry

Raki skóry stanowią najliczniejszą grupę nowotworów złośliwych. Statystycznie notowany jest znaczący wzrost ilości zachorowań na nowotwory w obrębie największego narządu naszego ciała jakim jest skóra. Rokowania w tym schorzeniu uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby w momencie, gdy pacjent zgłosi się do specjalisty, jak i rodzaju schorzenia.

Wczesne objawy raka skóry

W wielu przypadkach początkowy rozwój raka skóry jest niegroźny i nie skłania do podjęcia jakiegokolwiek działania. Na naszym ciele pojawiają się wówczas niewielkie zmiany guzkowe z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, znamiona zmieniają stopniowo swój wygląd. Inny rodzaj raka skory może początkowo przypominać owrzodzenie lub bliznę.

Późne objawy raka skóry

W wielu przypadkach dla samego nowotworu skóry najbardziej charakterystyczne będą wykwity i zmiany w jej obrębie. Jeśli nie doszło do ich nasilenia i znacznego rozrostu najczęściej możliwe jest skuteczne leczenie. Powiększający się rak szybko daje przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, następnie do dalszych oraz do innych narządów. Wiele nowotworów skóry cechuje się wolnym wzrostem, dlatego każda zmiana na naszym ciele powinna być niezwłocznie zbadana przez specjalistę, aby zwiększyć szansę wyleczenia.

Jeśli dojdzie do pojawienia się przerzutów doskwierające staną się również objawy pochodzące z dotkniętych zmianami narządów. Pojawi się wyniszczenie nowotworowe, spadek masy ciała, chroniczne zmęczenie, stałe osłabienie.

Na co zwrócić uwagę?

  • Pojawienie się nowego znamienia, które jest wypukłe i ma nieregularny kształt,
  • Zmiana charakteru istniejącego znamienia – kształtu, rozmiaru, barwy, pojawienie się bólu czy krwawienia,
  • Wszelkie pojawiające się na skórze zmiany przypominające guzki czy brodawki powinny być zbadane przez lekarza.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.