Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest chorobą, która stanowi bezpośrednią przyczynę śmierci aż 5 kobiet każdego dnia w Polsce. Pod tym względem znajdujemy się na pierwszym miejscu w Europie. Wcześnie wykryta choroba, w nieinwazyjnej fazie jest całkowicie wyleczalna. Jednak nadal wiąże się z wysokim odsetkiem śmiertelności, głównie dlatego iż kobiety nie wykonują badań profilaktycznych.

Stan przedrakowy

Stan przedrakowy w przypadku tego nowotworu nazywany neoplazją szyjki macicy może utrzymywać się przez okres od 3 do 10 lat nie dając żadnych wyróżniających objawów. W tym czasie możliwe jest podjęcie leczenia, bez negatywnych skutków dla zdrowia czy zagrożenia życia. Z tego względu zaleca się regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Początkowe fazy choroby nowotworowej w obrębie szyjki macicy przebiegają całkowicie bezobjawowo. Wykrycie schorzenia jest możliwe jedynie podczas kontrolnego badania cytologicznego.

Pierwsze objawy raka szyjki macicy

Pierwszym ujawniającym się objawem raka szyjki macicy jest krwawienie. Jednak i ono może nie być w pełni specyficzne. Krew może pojawić się po odbyciu stosunku, między krwawieniami miesiączkowymi, po menopauzie lub po badaniu ginekologicznym. Również za wczesny objaw uważa się krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Późne objawy raka szyjki macicy

Wśród objawów późnych wymieniamy przede wszystkim te związane ze znaczącym rozrostem guza nowotworowego. Wynikiem jego rozmiarów mogą być między innymi bóle odczuwane w dolnej części brzucha lub w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa.

Niespecyficzne objawy osobnicze

Nieco rzadsze są takie objawy jak utrudnione oddawanie moczu czy nawracające obrzęki nóg. Nie występują one jednak u wszystkich chorych pacjentek. Pośród innych niespecyficznych symptomów wyróżniamy:

  • Bóle podczas stosunku,
  • Obfite upławy,
  • Przedłużające się i znacznie bardziej obfite niż zwykle krwawienia miesiączkowe,
  • Inne nietypowe krwawienia z pochwy,
  • Niedrożność jelit,
  • Niewydolność nerek,
  • Zablokowanie odpływu moczu,
  • Ból miednicy.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.