Oleje roślinne a nowotwory

Większość z nas uważa oleje roślinne za bardzo zdrowe i wskazane w codziennej diecie każdego człowieka. Czy jednak istotnie tak jest? Artykuły publikowane od 2014 roku wskazują na przerażające dane epidemiologiczne, które wskazują, że mogą on przyczyniać się do rozwoju niektórych schorzeń nowotworowych. Również w tej grupie produktów niezwykle istotne jest więc to, po jakie produkty sięgamy w sklepach.

Jak to jest z tymi olejami?

Statystyczne dane epidemiologiczne wykazały, że wzrost spożycia przez społeczeństwo margaryn oraz olejów stał się przyczyną czterokrotnie większej zachorowalności na raka. Naukowcy alarmują, aby spożycie tłuszczy roślinnych racjonalizować i wybierać jedynie te najlepsze.

Powszechnie uważa się, że oleje roślinne to idealne źródło kwasu linolowego n-6 oraz linolenowego n-3 określanych jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKW). Badania udowodniły jednak, że to ich długołańcuchowe pochodne (WNKT), czyli AA, EPA, DHA, są substancjami wykazującymi aktywność biologiczną i to im można przypisywać działanie korzystne dla naszego zdrowia.

Może dochodzić do zahamowania przekształcania się NNKT, na skutek oddziaływania zawartych w margarynach sztucznych izomerów trans, jak również nadmiaru występujących w komórce WNKT. Oprócz tego należy zauważyć, iż w olejach roślinnych występuje stosunkowo wysoki poziom WNKT oraz system antyoksydacyjny jest dość słaby, co znacząco zwiększa ich podatność na utlenianie, które może prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych.

Przeprowadzone zostały badania na zwierzętach, pod uwagę wzięte były równocześnie zebrane przez lata dane epidemiologiczne. Wszystkie uzyskane informacje w sposób całkowicie jednoznaczny przekonują, że oleje roślinne stanowią czynnik wywołujący zaburzenia równowagi oksydacyjnej w obrębie komórki oraz uczestnictwo produktów utlenienia WNKT w kancerogenezie na każdym z jej etapów.

Tłuszcz jest składnikiem niezbędnym w naszej diecie i powinniśmy go spożywać, nawet podczas diety odchudzającej. Istotne będzie jednak dopieranie tych najlepszych rodzajów i dostarczanie do organizmu w optymalnych ilościach.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.