Radioterapia onkologiczna – czym jest i jak działa?

Radioterapia jest metodą leczenia chorób nowotworowych. W niektórych przypadkach jest wykorzystywana również jako sposób leczenia paliatywnego lub uzupełniającego po operacji chirurgicznej.

Jak działa radioterapia?

Działanie radioterapii jest zbliżone do badania RTG z tym że dużo silniejsze i bardziej skoncentrowana. Udowodniono, że oddziaływanie zabiegów radioterapeutycznych w znacznie szybszy sposób prowadzi do uszkodzenia lub całkowite zniszczenia komórek rakowych niżeli otaczających je zdrowych tkanek.

Radioterapia wykorzystuje promieniowanie jonizujące, najpowszechniej promieniowanie X o wysokiej energii. Jej działanie jest miejscowe koncentruje się na lokalizacji, na którą kierowana jest wiązka promieniowania.

Za podstawowy cel radioterapii onkologicznej uznaje się zmniejszenie rozmiaru nowotworu lub jego całkowite usunięcie. W zależności od konkretnego przypadku naświetlania stosuje się samodzielnie lub w połączeniu z chemioterapią.

Przebieg radioterapii

Zabieg radioterapii wymaga skrupulatnego przygotowania pacjenta przez personel medyczny. Na ciele oznaczane jest za pomocą cienkich linii miejsce/ obszar który ma zostać poddany napromieniowaniu.

Chorego układa się z pomocą specjalnych podpórek i zwiniętych kocy na stole urządzenia pozostawiając odsłonięty jedynie właściwy obszar ciała. Okoliczne tkanki zakrywa się – zabezpiecza się ołowiem, nie przepuszczającym promieniowania.

Pacjent leży we wnętrzu urządzenia nieruchomo przez kilka minut. Więcej czasu pochłaniają przygotowania niż sam zabieg. Odpowiednią dawkę promieniowania rozdziela się na okres od tygodnia do 6 tygodni.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.