Radioterapia stereotaktyczna – czym jest i kiedy ją stosujemy?

Radioterapia stereotaktyczna nazywana jest inaczej radiochirugią, jednak radiochirurgia wymaga podania jednej wysokiej dawki zaś radioterapia około 5 napromieniowań o wysokich dawkach. Obie metody korzystają z jednakowego skomplikowanego schematu napromieniowania. Znajduje zastosowanie jako metoda leczenia nowotworów oraz zmian patologicznych. Jej działanie oparte jest na podaniu od 1 do 5 frakcji wysokich dawek promieniowania na obszar guza z minimalnym zapasem otaczających go zdrowych tkanek. Jest to skuteczna metoda wykorzystywana jako element leczenia przeciwbólowego, radykalnego oraz paliatywnego.

Czy radioterapia stereotaktyczna jest dostępna w Polsce?

W urządzenia pozwalające na przeprowadzenie zabiegów radioterapii stereotaktycznej jest w Polsce wyposażonych wiele specjalistycznych ośrodków onkologicznych. Przeprowadzenie terapii możliwe jest z zastosowaniem różnych aparatur, posiadających dodatkowe funkcje jak chociażby możliwość jednoczesnego przeprowadzania tomografii komputerowej czy nóż cybernetyczny. Wybór odpowiedniego urządzenia i sposobu przeprowadzenia zabiegu jest najczęściej ściśle związany z umiejscowieniem guza.

Kiedy chory kwalifikuje się do radioterapii stereotaktycznej?

Najczęściej w sytuacji gdy guz nowotworowy lub zmiana patologiczna chociażby w obrębie naczyń jest nieoperacyjna i do jej zniszczenia konieczne jest zastosowanie innych metod leczniczych. Wówczas wysokie dawki promieniowania mogą pozwolić na całkowite zniszczenie zmiany przy zachowaniu otaczających zdrowych tkanek w stanie nienaruszonym.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.