Rak dorosłych a rak dzieci

Choroby nowotworowe występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. O ile w tej pierwszej grupie jesteśmy w stanie je zaakceptować i się z nimi zmierzyć, o tyle, gdy pojawiają się u najmłodszych, częste jest poczucie niesprawiedliwości i początkowe silne wyparcie choroby, w szczególności przez rodziców. Walka o zdrowie i życie dziecka jest z pewnością jedną z najtrudniejszych, jakie przychodzi nam stoczyć. Jest jednak o co walczyć, a każdy rodzic posiada dość siły, aby nie ustawać w starciu, nawet gdy inni już odpuszczą.

Charakterystyka raka dotyczącego dzieci najczęściej różni się od tej w przypadku osób dorosłych. Nowotwory wieku dziecięcego są, chociażby spowodowane zwykle zupełnie innymi przyczynami niżeli u dorosłych.

U najmłodszych pacjentów onkologicznych stwierdzane są zwykle nieprawidłowości natury genetycznej, które pojawiają się na wczesnych etapach rozwoju, dość powszechnie również w okresie życia płodowego.

W większości przypadków, wystąpienie tego rodzaju zmian u dzieci nie ma najmniejszego związku ze stylem życia, jaki prowadzą, co z kolei jest powszechne pośród osób dorosłych.

Oddziaływanie leczenia

Oczywiście sytuacja taka nie jest regułą, ale w większości przypadków nowotwory pojawiające się u dzieci zdecydowanie lepiej reagują na stosowane leczenie chemioterapeutyczne.

Zdarzają się również wyjątki. Również mali pacjenci, czy to przez swoją nieświadomość tego, co się dzieje, czy z uwagi na młody i szybko regenerujący się organizm zdecydowanie lepiej znoszą całą terapię leczniczą.

Dodatkowe zalecenia dla dzieci

Jak wskazują specjaliści radioterapia oraz chemioterapia niezależnie od wieku pacjenta mogą prowadzić do pojawiania się długofalowych skutków ubocznych. Dodatkowo niepokojący jest fakt, iż ich wykorzystanie u dzieci przypada na okres najintensywniejszego rozwoju człowieka.

Z tego powodu w przypadku dzieci leczonych onkologicznie zaleca się, aby zarówno w młodym wieku, jak i później w dorosłym, do końca swojego życia pozostały pod czujną kontrolą onkologiczną.

Pozwoli to na ewentualne wdrożenie szybkiego postępowania leczniczego, gdyż będą one znajdować się w grupie wzmożonego ryzyka ponownego zachorowania na raka.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.