Samobadanie piersi – jak samemu badać piersi?

Samobadanie piersi uznawane jest za jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. Dziewczynki otrzymują pierwsze poradniki i instrukcje, jak również są uczulane na taką konieczność już w podstawówce, gdy wchodzą w wiek nastoletni i dojrzewania.

Kiedy badać piersi?

Badanie piersi powinno się przeprowadzać raz w miesiącu, najlepiej po zakończonej menstruacji. Kobiety powinny wykonywać je w ciepłym miejscu, w którym mają zagwarantowaną prywatność i spokój.

Najlepszym wyborem będzie łazienka bezpośrednio po wieczornym prysznicu, przed położeniem się do łóżka.

Kto powinien przeprowadzać samobadanie piersi?

Każda kobieta od momentu pierwszej menstruacji do końca życia. Regularność pozwoli na lepsze poznanie swojego ciała i szybsze zareagowanie na zmianę lub nieprawidłowość.

Ukierunkowanie tego nawyku do kobiet nie oznacza, że mężczyźni nie mają się badać, w ich przypadku nowotwór piersi występuje zdecydowanie rzadziej ale również się zdarza, w razie zauważenia jakiejkolwiek zmiany warto udać się do lekarza.

Jak przeprowadzić samobadanie piersi?

1. Kontrola wyglądu piersi

W celu jej przeprowadzenia konieczne jest rozebranie się od pasa w górę i ustawienie się przed lustrem w odległości około 1 metra tak abyśmy mogły dokładnie widzieć swoje odbicie. Należy zwrócić uwagę czy nie pojawiły się zmiany w kształcie, wyglądzie, kolorze brodawek, wielkości, jak również czy nie pojawiły się zmiany koloru, wypryski, dołki czy wciągnięcia skóry. Konieczne jest również porównanie wielkości obydwu brodawek. W czasie oględzin nie zapominajmy o skórze w górnej części piersi sięgającej aż do dołu pachowego.

2. Profil piersi

Dłonie splatamy a potylicy i stajemy bokiem do lustra. Najpierw podobnie jak w pkt. 1 oglądamy piersi z jednej strony, a następnie z drugiej.

3. Z rękoma na biodrach

Opieramy dłonie na biodrach i mocno nimi napieramy tak aby spowodować napięcie mięśni w klatce piersiowej. W takiej pozycji również dokładnie oglądamy stan piersi.

4. Pochylamy się

W następnym kroku pochylamy się przed lustrem do przodu i stojąc w takiej pozycji kontrolujemy wygląd piersi, czy nie występują na nich pofałdowania skóry, widoczne zagłębienia, zmiany w ich kształcie bądź np. wciągnięcie brodawek.

5. Badanie dotykiem – w pozycji leżącej

Kładziemy się wygodnie na plecach i podkładamy prawą rękę pod głowę. Taka pozycja powoduje uniesienie się piersi w kierunku mostka, co z kolei umożliwia lepszy dostęp w celu zbadania jej całości. Kobiety będące posiadaczkami większego biustu powinny podłożyć poduszkę pod lewy bark. Prawą pierś badamy lewą dłonią. Pierś trzeba mocno uciskać całą powierzchnią dłoni, a nie jedynie końcami palców.

Badanie powinno być przeprowadzane z dużą dokładnością, aby nie został pominięty żaden jej fragment. Sprawdzone powinny zostać również doły pachowe oraz dołki nadobojczykowe czy nie występują tam powiększone węzły chłonne. Po zakończeniu badania prawej piersi przechodzimy do lewej odwzorowując całą procedurę.

6. Badanie dotykiem – w pozycji stojącej

Najlepiej przeprowadzać je również stojąc przed lustrem, jedną rękę należy założyć za głowę i dokładnie uciskając, tak samo jak powyżej w pozycji leżącej całą pierś sprawdzając czy nie występują w niej jakiekolwiek guzki czy zgrubienia.

Sposoby badania dotykowego piersi

  1. Ruchy okrężne – rozpoczynamy od nasady piersi, zataczając największe koło po jej obwodzie, jednocześnie wykonujemy małe koliste ruchy w czasie uciskania i badania. Stopniowo wykonujemy coraz mniejsze koła kierując się w stronę brodawki. W ten sposób możemy dokładnie zbadać całą pierś.
  2. Ruchy promieniste – pierś dzielimy niczym tarczę zegara. Badanie rozpoczynamy od brodawki i delikatnie kolistymi ruchami prowadzimy dłoń w kierunku godziny 12, następnie do 1,2,3 itd… w ten sposób dokładnie zbadamy całą pierś.
  3. Ruchy góra-dół – pierś zostaje podzielona niejako na niewielkiej szerokości pionowe paski. Przesuwamy dłoń z góry na dół zataczając przy tym niewielkie kółka, aż do momentu gdy zbadamy całą pierś.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.