Sierpień miesiącem osób młodych chorujących na raka

Kampania #WczesneWykrycieToŻycie w miesiącu sierpniu zaangażuje aż 44 organizacje pacjentów, które zrzeszone są w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i wiele znanych osób publicznych, do podniesienia debaty na temat zdrowia i problemów osób w wieku nastoletnim i młodych dorosłych borykających się z nowotworami. Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości onkologicznej młodych ludzi i zachęcenie ich do przeprowadzania regularnych badań diagnostycznych, które mogą uratować im życie.
Nastolatki i młodzi ludzie w obliczu leczenia onkologicznego

Specjaliści z różnych organizacji, jak i lekarze stwierdzają, że młodzi dorośli i nastolatki w okresie dojrzewania, to zapomniana grupa pacjentów onkologicznych. Jednak warto zauważyć, jak bardzo specyficzna i ciężka jest terapia dla tych osób. Przechodzą przez trudny okres dojrzewania i wchodzenia w dorosłość i jednocześnie mierzą się z leczeniem raka, które w większości przypadków odbywa się w mało sprzyjających warunkach, bo na oddziałach dla dorosłych.

Wsparcie wolontariuszy

Fundacja POCANCEROWANI dba, aby nastolatki i młodzi dorośli na oddziałach onkologicznych otrzymywali wsparcie, które oferują im wolontariusze. Zdaniem wolontariuszy niezwykle ważne jest ukazanie młodym pacjentom, że rak to nie jedynie lęk i zawstydzenie, to nie temat tabu, a ich choroba jest społecznie akceptowalna.

Młody człowiek z rakiem, sam gubi się w swoich uczuciach i emocjach. Jeśli nadal trwa okres dojrzewania, tym trudniej wszystko odpowiednio uszeregować. Wolontariusze oferują im zrozumienie.

Fundacja wspiera młodych ludzi również na innych płaszczyznach. Propagują profilaktykę zdrowotną – ucząc metod samobadania, obserwacji znamion, prowadzenia zdrowego stylu życia i zachęcając do regularnego przeprowadzania badań profilaktycznych.

Takie działania są niezwykle istotne, z uwagi na dużą ilość nowotworów pośród osób młodych. Wymagają one zrozumienia i odpowiedniego traktowania. Miejsca przyjaznego, w którym będą z powodzeniem dochodzić do zdrowia, ale również wsparcia ze strony zarówno osób bliskich, jak i obcych, zrozumienia targających mini emocji.

Młode kobiety chorują na nowotwory coraz częściej!

Specjalistów szczególnie niepokoją statystyki dotyczące ilości zachorowań na nowotwory u młodych kobiet. Przez ostatnich 30 lat współczynnik ilości wykrywanych schorzeń onkologicznych w tej grupie wzrósł aż o 1,5 raza.

Najpowszechniej rozpoznawane są rak piersi oraz rak szyjki macicy. Z kolei młodzi mężczyźni najpowszechniej chorują na raka jądra.

Organizatorzy kampanii, chcą zwrócić uwagę młodym ludziom na ich własne zdrowie. W wielu przypadkach można spotkać się z opinią, że taka choroba nas nie dotyczy, więc nie ma potrzeby się badać, a niepokojące objawy można zbagatelizować. Jednak #WczesneWykrycieToŻycie.

W sierpniu usłyszymy głośnym chórem osób związanych z akcją, że nowotwory nie występują jedynie u osób starszych, a organizmy młodych osób bardzo często wysyłają sygnały, które mogą pozwolić na wczesne postawienie diagnozy, jeśli zgłosimy się do lekarza.

W rzeczywistości jednak wygląda to tak, że gdy objawy nie ustępują, zaczynamy się bać i wstydzić pójścia do lekarza, przez co choroba się rozwija, a później walka z nią może być trudna lub niemożliwa.

Stawiamy na edukację i informowanie młodych ludzi!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.