Solarium a rak skóry i oczu

O zagrożeniach jakie niesie ze sobą korzystanie z solariów mówi się od lat. Poziom niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia oraz życia rośnie w ogromnym tempie. Regularne opalanie się pod lampami zwiększa ryzyko rozwoju raka aż o 20%, zaś u osób w wieku 20-30 lat nawet o 75%. Takie niechlubne statystyki nie odstraszają jednak od zdobywania odrobiny opalenizny w chłodne dni.

Statystyki mogą przerażać

Specjaliści zebrali dane statystyczne z 18 europejskich krajów. Łącznie zanotowano zachorowania na czerniaka u 64 tysięcy osób, z czego w przypadku aż 3,5 tysiąca to korzystanie z solarium stanowi bezpośrednią przyczynę rozwoju raka skóry.

Łóżka do opalania zabijają z tego 800 osób rocznie jedynie w Europie. Są to dane w pełni potwierdzone, które opublikowano w prestiżowym „British Medical Journal”. Przygotowaniem takich raportów zajęły się: Międzynarodowy Instytut Badań w zakresie Prewencji Chorób w Lyonie oraz Europejski Instytut Onkologii w Mediolanie.

Większość z nas wie, że solarium jest szkodliwe, jednakże nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo. Tymczasem od 2010 roku trwa kampania prowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), której celem jest ostrzeżenie ludzi na całym świecie przed niebezpieczeństwami jakie niesie za sobą posiadanie sztucznej opalenizny.

W roku 2009 pojawiło się ostrzeżenie wystosowane przez Międzynarodową Agencję Badań Raka (IARC), które zakwalifikowało solaria jako czynnik najsilniej zwiększający ryzyko zachorowania na raka, na równi z paleniem papierosów czy przyjmowaniem arszeniku. Solarium wywołuje głównie nowotwory w obrębie skóry oraz oczu.

Sprzęt nie spełnia norm!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pod koniec 2010 roku zlecił Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli, której celem było zweryfikowanie stanu technicznego urządzeń do opalania na terenie Polski. Uzyskane dane były przerażające.

Wykazano bowiem, że aż 83% łóżek solarnych w Polsce nie spełnia norm natężenia promieniowania ultrafioletowego UV. Ich przekraczanie okazało się bardzo powszechne, a w skrajnym przypadku nawet 6 krotne.

Normy były przekraczane niezależnie od miejsca, gdzie solaria się znajdowały czy w luksusowych gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, Spa, na siłowniach czy też w miejscach wyspecjalizowanych jedynie w opalaniu.

Dodatkowo właściciele nie zdawali sobie sprawy, że lampy mogą oddziaływać szkodliwie, jak również z faktu iż istnieją jakiekolwiek normy w tej materii.

Solarium tylko dla dorosłych czy solarium całkowicie zakazane

Ryzyko rozwoju nowotworu na skutek korzystania z solarium jest zdecydowanie wyższe gdy jesteśmy młodsi. Z tego powodu w coraz większej ilości krajów wprowadza się prawne obostrzenia, które zakazują korzystania z nich osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. W roku 2009 taka zmiana wprowadzona została przez władze niemieckie, zaś w 2010 brytyjskie.

W całej Anglii i Walii młodzież nie może korzystać z solariów, dodatkowo ustawa zakazuje prowadzenia placówek, w których korzystać z łóżek można jedynie po wrzuceniu monety, konieczna jest odpowiednia obsługa przez zatrudnionego pracownika. Podobne obostrzenie weszło za sprawą rozporządzenia na terenie Szkocji.

W Stanach Zjednoczonych korzystanie z solariów regulowane jest przez prawo stanowe i tak osoby niepełnoletnie zamieszkujące 28 z amerykańskich stanów aby skorzystać z łóżek do opalania muszą posiadać specjalną, pisemną zgodę rodziców.

Jednakże coraz powszechniejsze stają się głosy o całkowitym zakazaniu opalania ultrafioletem z uwagi na wysoki poziom jego niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Na terenach skandynawskich działa popularna sieć klubów fitness SATS, która w 2011 roku całkowicie zrezygnowała z solariów w swoich placówkach, uzasadniając, że nie chce przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych u swoich klientów.

Godna zastanowienia jest postawa i prawo obowiązujące w Brazylii oraz na terenie Nowej Południowej Walii w Australii, gdzie korzystanie z solariów zostało całkowicie zakazane dla wszystkich obywateli. Może warto pójść za ich przykładem i również zakazać go w innych częściach globu.

Głosy dotyczące obostrzeń w funkcjonowaniu solariów pojawiają się również w Polsce.

Zagrożenia spowodowane przez korzystanie z solariów

  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe stanowi główny czynnik powodujący rozwój nowotworów w obrębie skóry, przede wszystkim czerniaka oraz raka kolczystokomórkowego.
  • Regularne korzystanie z solariów i utrwalanie sztucznej opalenizny sprzyja również przyspieszeniu procesów starzenia się skóry.
  • Konsekwencją może być również znaczne przesuszenie skóry, jej pogrubienie i wystąpienie zmarszczek, rozszerzonych naczynek, plam soczewicowatych lub zaskórników.
  • Uzależnienie od opalania.
  • Fotodermatozy skóry – choroby wywołane przez oddziaływanie promieniowania słonecznego.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.