Styl życia a ryzyko raka

Obecnie rak jest zaliczany właściwie do chorób cywilizacyjnych, powszechnych, bo przecież każdy z nas miał w jakiś sposób styczność z tym schorzeniem – czy to w rodzinie, czy pośród znajomych, czy u siebie samego. Może się wręcz wydawać, że dla wielu z nas zachorowanie, to kwestia czasu i jest nieuniknione. Okazuje się jednak, że nasz styl życia ma duże znaczenie w onkogenezie i wprowadzenie odpowiednich zmian, może pozwolić nam uniknąć tych niebezpiecznych chorób.

Nieustannie prowadzone są badania dotyczące powiązań pomiędzy elementami naszego stylu życia a zachorowalnością na raka. I co ciekawe okazuje się, że wiele czynników, o których samodzielnie decydujemy, ma pośredni lub bezpośredni wpływ na rozwój choroby nowotworowej.

Najczęściej wskazuje się następujące czynniki z naszego codziennego życia:

  1. Palenie papierosów.
  2. Otyłość.
  3. Aktywność fizyczna, a raczej jej brak.
  4. Dieta.
  5. Alkohol.
  6. Promieniowanie UV.
  7. Hormony.
  8. Wykonywany zawód/ praca.

Palenie papierosów

To zdecydowanie jeden z najpoważniejszych elementów, który może prowadzić do zachorowania na raka. Jest to przyczyna nawet 28% przypadków śmierci. Dane statystyczne wskazują, że w minionym wieku, w wyniku nadużywania tytoniu zmarło 100 milionów osób. Obliczenia wskazują, że połowa osób palących papierosy umrze właśnie z powodu raka, a połowa w średnim wieku.

Waga ciała, czyli otyłość i nadwaga

W ich konsekwencji może dojść do rozwoju nowotworów w obrębie okrężnicy, piersi, błony śluzowej macicy, trzustki czy nerki. Przeprowadzone badania potwierdzają, że corocznie nawet 17 tysięcy zachorowań na raka ma związek z nieprawidłową wagą pacjentów.

Aktywność fizyczna

Jeśli wykazujemy wysoki poziom aktywności fizycznej, to jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na rozwój schorzeń onkologicznych. Zależność ta została potwierdzona przede wszystkim w odniesieniu do raka piersi, raka macicy oraz raka okrężnicy.

Dieta i alkohol

Stosowanie na co dzień niezdrowej diety stanowi przyczynę aż około 9% przypadków zachorowań na choroby nowotworowe. Jadłospis takich osób pełen jest najczęściej czerwonego mięsa, tłuszczy, oraz soli, której nadużycie powoduje niedobory błonnika. Posiłki nie spełniają zwykle zasady zjadania codziennie 400 gramów porcji warzyw i owoców.

Alkohol natomiast powoduje około 4% wszystkich przypadków nowotworów. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, osoby, które spożywają około 100 gram alkoholu w ciągu dnia, są nawet 4-6 krotnie silniej narażone na zachorowanie na raka w porównaniu do osób, które piją okazjonalnie lub wcale.

Hormony

Zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej organizmu również mogą sprzyjać rozwojowi schorzeń onkologicznych. Często takie nieprawidłowości wywołane są przez zmiany wewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Jednak jeśli decydujemy się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej, to zaburzamy hormonalną równowagę naszego organizmu niejako na własne życzenie. Wprowadzanie takich substancji do organizmu może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niektórych rodzajów raka.

Promieniowanie UV

Wszyscy doskonale wiemy, że nadmierne opalanie się i przebywanie na słońcu w porach największego nasłonecznienia jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Promieniowanie ultrafioletowe UV może prowadzić do rozwoju raka skóry – czerniaka oraz innych jego rodzajów. Pomimo iż doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, to aż około 86% przypadków tego rodzaju nowotworów, jest właśnie konsekwencją nadmiernych kąpieli słonecznych.

Praca

Tutaj najistotniejszym czynnikiem wpływającym na ryzyko zachorowania na raka jest zawodowe narażenie, w miejscu wykonywanej pracy, na oddziaływanie czynników rakotwórczych. Może to być azbest, promieniowanie jonizujące, arszenik, czy rozmaite substancje chemiczne.

Jak widać, to jak żyjemy i jak o siebie dbamy, ma kluczowe znacznie w naszym dążeniu do zdrowia i uniknięciu raka. Warto więc w pędzie dnia codziennego przystanąć na chwilę i zastanowić się „co ja robię ze swoim ciałem i życiem” i przedsięwziąć zmiany, które wyjdą na dobre nam i naszym bliskim.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.