Szkodliwy wpływ smogu na płuca – jak go zminimalizować?

Powietrze w miastach jest coraz bardziej zanieczyszczone. Cierpi na tym nasze zdrowie. Szczególnie układ oddechowy i płuca. Co więcej, niebezpieczne pyły przenikają do całego naszego organizmu, pojawiając się nawet w układzie nerwowym. Ze smogiem trudno jest walczyć, jednak bez wątpienia jest to konieczne.

Na zdrowie?

Raz na jakiś czas w telewizji można usłyszeć ostrzeżenia dotyczące smogu. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie możemy oczywiście całkowicie zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz. Warto się jednak odpowiednio zabezpieczać. Najbezpieczniej jest wyposażyć się w specjalną maseczkę antysmogową. Dzięki niej powietrze, które wdychamy będzie dla nas dużo bezpieczniejsze. Warto także zadbać o odpowiednią dietę. Postarajmy się włączyć do menu produkty zawierające kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy je w orzechach i pestkach dyni.

Co nam grozi, jeśli całkowicie zignorujemy problem smogu? Lista chorób jest dość długa. Zaczyna się od problemów z oddychaniem, obniżenia naturalnej odporności, uszkodzenia niektórych narządów wewnętrznych, aż do kłopotów z zajściem w ciążę i zmiany nowotworowe.

Szczególnie narażone na działanie smogu są dzieci, nawet w łonie matki. U maluchów mogą pojawić się wady wrodzone, a już po urodzeniu – problemy z nauką.

Pamiętać o badaniach

W związku z tym, że smog może powodować nawet raka, ważne jest to, by pamiętać o regularnych badaniach. Przynajmniej raz do roku powinniśmy badać płuca. Badaniem tym zajmuje się oczywiście pulmonolog. Warszawa to ogromne miasto, w którym bez większych problemów odnajdziemy przychodnię, w której wykonamy badania. Niestety w niektórych placówkach kolejki są bardzo długie. Można ich uniknąć: pomoże nam w tym przychodnia prywatna. Warszawa oferuje nam kilka tego typu placówek. Jedną z bardziej popularnych jest CMP.

Walka ze smogiem jest trudna, ale możliwa. Niestety, zanim ostatecznie rozwiążemy ten problem, może okazać się, że zanieczyszczone powietrze już wpłynęło na nasze zdrowie. Pamiętamy więc o tym, by regularnie odwiedzać pulmonologa.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.