Termografia – co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Termografia daje możliwość zobrazowania w paśmie średniej podczerwieni promieniowania cieplnego jakie emitowane jest przez organizm. Metoda ta stosowana jest w wielu dziedzinach, a od wielu lat znajduje również szerokie zastosowanie uzupełniające diagnostykę w medycynie.

Daje między innymi możliwość wczesnego wykrycia raka sutka czy też monitorowania rozrostu nowotworu, który został wykryty w inny sposób.

W jaki sposób termografia wskazuje nowotwór?

Podstawowym założeniem w wyrywaniu chorób nowotworowych poprzez termografię jest informacja o intensywnych podziałach i dużej aktywności komórek nowotworowych, co sprawia, że emitują one zdecydowanie więcej ciepła niż otaczające je zdrowe tkanki.

Jednak nie będzie to regułą, gdyż małe ogniska nowotworowe lub te zlokalizowane w dużych piersiach, mogą nie emitować dostatecznie dużej dawki promieniowania na zewnątrz aby zostało one wychwycone poprzez termowizję.

Zalety badania termograficznego

Za podstawową zaletę tego badania uznać należy całkowity brak jego inwazyjności i jakichkolwiek skutków ubocznych. Z pewnością nie może ono być jedyna metodą diagnostyczną a jedynie jej uzupełnieniem i wsparciem, jednak może dawać w tej dziedzinie bardzo dobre rezultaty.

Zwolennicy wskazują również fakt, iż w termowizji możliwe jest uwidocznienie zmian fizjologicznych, które występują jeszcze przed pojawieniem się zmian anatomicznych a co za tym idzie umożliwienie bardzo wczesnego wykrycia nowotworu.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nie powodujące najmniejszego dyskomfortu u pacjenta. Do jego przeprowadzenia nie stosuje się promieniowania RTG, które jest szkodliwe dla zdrowia, jego dodatkowe działanie diagnostyczne zostało potwierdzone klinicznie. Co dla wielu osób bardzo istotne nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Termografia – co to jest i kiedy się ją wykonuje?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.