Torbiel na nerce czy to rak?

Torbiele na nerkach są jednym z powszechniejszych schorzeń dotyczących tego organu. Są to przestrzenie wypełnione płynem, o różnej wielkości, które mogą rozwijać się tylko w jednej nerce lub w obydwu jednocześnie. Podstawową metodą diagnostyczną jest wykonanie USG jamy brzusznej. W większości przypadków pozwala ono na potwierdzenie diagnozy.

Konieczne jest różnicowanie torbieli w obrębie nerki z guzem o charakterze nowotworowym. Każda z tych zmian może rozwinąć się samoistnie jako pierwotna, jednak możliwe jest również przekształcenie się torbieli w raka, choć nie zdarza się to często.

Czym różni się torbiel nerki od nowotworu?

Specjaliści wskazują przede wszystkim na strukturę zmiany. Nowotwory są zdecydowanie bardziej lite i twarde, podczas gdy konsystencja torbieli w wyniku zawartego w niej płynu jest dość miękka.

Zmiany dotyczą również kształtu. Torbiele ją najczęściej regularne, równe, zaś guzy nowotworowe widocznie nieregularne.

Trzeba się badać

W przypadku rozpoznania torbieli jedynym postępowaniem jest najczęściej obserwacja i regularne powtarzanie badań kontrolnych, gdyż nie powodują one większych krzywd i można z nimi normalnie żyć.

Jeśli natomiast badanie USG rodzi wątpliwości konieczne jest przeprowadzenie dalszej dokładniejszej diagnostyki. Pamiętajmy, że każdy guzek znaleziony w naszym ciele powinien być odpowiednio zbadany i sprawdzony czy nie stanowi zagrożenia dla życia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.