USG genetyczne

Podczas ciąży zalecane jest przeprowadzenie wielu badań, które pozwalają na określenie stanu zdrowia płodu. Do jednych z badań prenatalnych zaliczane jest USG genetyczne. Lekarz prowadzący ciążę zaleca przeprowadzenie tego rodzaju badania ultrasonograficznego między jedenastym, a czternastym tygodniem ciąży.

W wypadku zaleconego badania niezmiernie ważna jest wielkość płodu, gdyż badanie może być wykonane wtedy, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi od 45 do 84 mm.

Badanie ultrasonograficzne genetyczne wykonywane jest w celu sprawdzenia stanu rozwoju płodu. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania. Badanie wykonuje się, gdy pacjentka leży na plecach. Lekarz nakłada na skórę brzucha specjalny żel, który ma ułatwić wyłapywanie fal ultrasonograficznych odbijających się od płodu. Następnie, za pomocą głowicy sondy lekarz porusza się po brzuchu matki, jednocześnie monitorując wyniki nadań, które wyświetlają się na towarzyszącym komputerze. Lekarz przeprowadzający badanie skupiony jest na ocenie poszczególnych parametrów płodu, które pozwalają określić stan jego rozwoju (więcej na temat badania USG brzucha tutaj).

Parametry, którymi posługuje się lekarz podczas badania ultrasonograficznego płodu, to tak zwane markery. Ich obecność może wskazywać na obecność podwyższonego ryzyka wystąpienia wady genetycznej. Podczas przeprowadzania badania USG genetycznego lekarz dokonuje między innymi oceny stanu głowy, tułowia oraz kończyn płodu, ocenia ruchy płodu, mierzy odległość głowowo-siedzeniową oraz dwuciemieniową, a także ocenia akcję serca z wyliczeniem ilości uderzeń na minutę.

Co niezwykle istotne, za pomocą badania ultrasonograficznego genetycznego można niezwykle dokładnie zbadać stan organów wewnętrznych płodu. Rodzic decydujący się na USG genetyczne otrzymuje także możliwość sprawdzenia u dziecka przezierności fałdu karkowego. Jest to odległość między skórą, a tkanką podskórną w okolicy szyi płodu. W przypadku, w którym odległość wynosi powyżej dwóch i pół milimetra może wystąpić ryzyko obciążenia dziecka wadą wrodzoną. USG genetyczne daje również możliwość oceny stanu kości nosowej u dziecka – co z kolei pozwala na zdiagnozowanie różnych chorób, w tym zespołu Downa.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.