Utrata wagi przy nowotworze

Spadek masy ciała w przypadku chorób nowotworowych nie jest objawem specyficznym. Wiele zależy od nas samych i od odpowiednio dobranego żywienia do potrzeb konkretnego pacjenta. Zajmuje się tym dietetyk kliniczny, który powinien na stale współpracować z chorym i zmieniać mu wskazania żywieniowe zależnie od etapu leczenia, stopnia zaawansowania choroby, towarzyszących objawów dodatkowych jak również samopoczucia samego pacjenta i jego indywidualnych upodobań.

Przyczyn utraty masy ciała w przypadku chorób nowotworowych może być kilka. Jednak jeśli pojawia się taki objaw w żadnym razie nie powinien zostać zlekceważony, gdyż może stanowić o niedożywieniu białkowo-kalorycznym i przyczyniać się do znacznego spadku odporności organizmu, czego konsekwencją z kolei jest pogorszenie reakcji na leki i wyników terapii.

Przyczyny utraty masy ciała w chorobie nowotworowej

  1. Problemy z pasażem treści pokarmowych w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego z powodu rozrastającej się masy nowotworowej, np. w przypadku raka jajnika z przerzutami w jamie brzusznej, raka odbytnicy czy raka jelita grubego.
  2. Problemy z spożywaniem posiłków, zanik apetytu – wywołane przez pojawienie się przeszkód w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
  3. Wyniszczenie nowotworowe wywołane przez wzrost spalania energii na skutek rosnącego guza nowotworowego.

Badanie

Za niezwykle istotne uważa się ustalenie jednoznacznej przyczyny utraty masy ciała u chorego, aby możliwe stało się skuteczne przeciwdziałanie takiemu stanowi. Lekarz, któremu zostanie zgłoszony taki stan rzeczy powinien z ogromną dokładnością zbadać pacjenta i przeprowadzić wnikliwą analizę przyczynową.

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z chorym. Tutaj należy wspomnieć o wszystkich dokuczających nam dolegliwościach i zmianach jakie nastąpiły w ostatnim czasie. Ważne jest aby nie pomijać nawet najmniejszych informacji, pozornie nie ważnych, gdyż mogą one pomóc naprowadzić lekarza na rozwiązanie. Następnie specjalista wykorzystuje następujące badania w celu przeprowadzenia wnikliwej diagnostyki:

Dokładne badanie fizykalne – sprawdzenie węzłów chłonnych, jak również fizykalne badanie miejsca gdzie rozwija się schorzenie nowotworowe.

  1. RTG klatki piersiowej – daje możliwość zaobserwowania ewentualnych przerzutów nowotworowych do śródpiersia jednak również może zobrazować nam wiele innych schorzeń, które współtowarzysząc mogą skutkować utratą masy ciała u chorego na raka.
  2. Morfologia krwi – pozwala na sprawdzenie wszystkich podstawowych parametrów, wykrycie infekcji jak również stwierdzenie anemii, która powszechnie będzie rozwijała się przy niedożywieniu. Może również pomóc w stwierdzeniu konkretnego niedoboru, który należy uzupełnić w celu poprawy samopoczucia i zablokowania dalszej utraty masy ciała.
  3. Markery nowotworowe – nie zawsze świadczą o chorobie nowotworowej, jednak w przypadku spadku masy ciała u osób z rakiem często sprawdzany jest również poziom konkretnych z nich, gdyż mogą świadczyć o współistniejącym procesie lub o pojawieniu się przerzutów i ułatwić specjaliście dalsze poszukiwania.
  4. USG jamy brzusznej przeprowadzane jest w celu znalezienia zmian w jej obrębie, ewentualnych przerzutów czy stanów zapalnych i infekcji utrudniających przyjmowanie i wchłanianie pokarmów.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.