Wczesne wykrywanie raka = zwiększona szansa na życie

W przypadku większości nowotworów niezwykle istotną rolę odgrywa możliwie jak najwcześniejsze postawienie diagnozy. Z tego powodu od początku 2015 roku w Polsce obowiązuje tzw. pakiet onkologiczny, który ułatwia proces diagnostyki raka. Jednak musimy mieć na uwadze, że jego wprowadzenie owszem przyspieszyło procedury i znacząco skróciło czas oczekiwania na badania, jednak aby choroba została wykryta dostatecznie wcześnie konieczne jest wykazywanie „czujności onkologicznej” i to zarówno przez pacjentów jak i przez lekarzy.

Rola pacjentów w tej materii opiera się na wiedzy i znajomości własnego ciała. Powinniśmy znać podstawowe objawy chorób onkologicznych, jak również potrafić wychwycić najmniejsze nieprawidłowości i odstępstwa od normy w swoim ustroju. Gdy zauważymy coś co może niepokoić koniecznie należy udać się do lekarza.

Kartę upoważniająca do korzystania za świadczeń w ramach pakietu onkologicznego może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, wówczas w przeciągu kilku tygodniu mamy wykonane wszelkie badania i konsultacje. Zdecydowanie korzystniej dla nas będzie przeprowadzić serię badań, które mogą wcześnie wykryć schorzenie niż unikać lekarza i doprowadzić do silnego zaostrzenia.

Mało charakterystyczne początki

Wiele nowotworów złośliwych w początkowych fazach swojego rozwoju nie powoduje jakichkolwiek objawów, a jeśli już jakieś się pojawiają to są mało specyficzne i ich pojawienie się nie powoduje wzrostu naszej czujności onkologicznej.

Gdy objawy przybierają na sile i choroba nowotworowa manifestuje wszystkie swoje symptomy diagnoza staje się łatwiejsza, jednakże bardzo często jest już wówczas za późno na podjęcie skutecznego leczenia, które doprowadzi do powrotu do zdrowia.

Profilaktyka

W przypadku tych częstszych, powszechniejszych i lepiej znanych nowotworów prowadzone są programy badań profilaktycznych, które przyczyniają się do wcześniejszego wykrywania wielu schorzeń. Jednakże tylko od nas samych zależy czy będziemy się im regularnie poddawać i tym samym dbać o własne zdrowie.

Programy badań profilaktycznych obejmują m.in. raka piersi, raka szyjki macicy, raka jajnika, raka prostaty, raka jądra czy raka płuc.

Niezmiernie ważne zarówno w tych jak i innych nowotworach jest obserwowanie swojego organizmu, odpowiedni poziom czujności onkologicznej oraz przeprowadzanie samobadania w domu.

Wykonanie takiej procedury we własnej łazience raz na miesiąc znacząco zwiększa nasze szansę na wczesne wykrycie nowotworu złośliwego, skuteczne pozbycie się go i całkowite wyleczenie.

Badania pomocne w diagnozowaniu nowotworów

1. Morfologia krwi – badanie morfotyczne krwi pozwala na stwierdzenie niedokrwistości, stanu zapalnego lub infekcji, które toczą się w organizmie. Ukazuje ogólny sta zdrowia, który może ulegać pogorszeniu w czasie rozwoju choroby nowotworowej.

2. Oznaczenie markerów nowotworowych – oznaczenie antygenu PSA- wykorzystywane w monitorowaniu raka prostaty, antygen CA-125, który znajduje zastosowanie w rozpoznawaniu raka jajnika.

3. Badanie USG – jest to wstępna metoda diagnostyki obrazowej w przypadku chorób nowotworowych, z uwagi na swój niski poziom inwazyjności. Na monitorze widzimy struktury organów wewnętrznych, znajdujących się w lokalizacjach użycia głowicy, w zasięgu emitowanych przez nią fal. Pomaga w określeniu nieprawidłowości i znalezieniu przyczyn licznych schorzeń w tym nowotworów. Może dotyczyć piersi, tarczycy, jamy brzusznej czy narządów moczowo-płciowych.

4. Cytologia – jest to wymaz z szyjki macicy pobierany w czasie badania ginekologicznego. Pozwala na wykrycie zmian przedrakowych mogących przekształcić się w raka szyjki macicy, zauważyć można również nieprawidłowe komórki czy infekcje. Zaleca się jej regularne przeprowadzanie, najlepiej raz do roku, bądź częściej w sytuacji gdy w poprzednim wyniku występowały jakiekolwiek nieprawidłowości.

5. RTG klatki piersiowej – dzięki regularnemu zastosowaniu tego badania możliwe jest wykrycie zarówno pierwotnych jak i wtórnych nowotworów w obrębie klatki piersiowej, śródpiersia, nowotworów płuc czy chłoniaków. Na zdjęciu uwidaczniane są płuca, serce, drogi oddechowe, naczynia oraz kości należące do klatki piersiowej oraz kręgosłupa. Dorosłe osoby, zdrowe powinny mieć wykonywane RTG płuc co dwa lata w czasie badań kontrolnych, jeśli zaś pracują w szkodliwych warunkach lub palą papierosy to raz do roku.

6. Mammografia – to rodzaj prześwietlenia rentgenowskiego, które służy do wykrywania zmian w obrębie tkanki piersiowej. Zaleca się aby kobiety pomiędzy 40 a 50 rokiem życia poddawały mu się raz na dwa lata, zaś te które przekroczą 50 rok życia raz na rok. Stosuje się więc je w formie badania przesiewowego, które umożliwia zdiagnozowanie wczesnych zmian w piersiach u kobiet, które nie wykryły jakichkolwiek guzków w samobadaniu. Dodatkowo mammografię wykorzystuje się do diagnozowania chorób w obrębie piersi, w sytuacji gdy dojdzie do zauważenia niepokojącej zmiany: guzka czy wycieku z brodawki.

7. Badanie endoskopowe – to procedura wykonywana za pośrednictwem instrumentu zakończonego kamerą. Jest on giętki i umożliwia obejrzenie narządów wewnętrznych od środka. W trakcie procedury można również pobrać tkanki w celu przeprowadzenia badania mikroskopowego i postawienia bardziej precyzyjnej diagnozy. Rozróżniamy następujące badania endoskopowe: kolonoskopia (badanie jelita grubego), gastroskopia (badanie żołądka), kolposkopia (badanie pochwy), uretroskopia (badanie pęcherza moczowego), bronchoskopia (badanie oskrzeli), laryngoskopia (badanie krtani).

8. Tomografia komputerowa – wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie w celu obrazowania narządów wewnętrznych. Umożliwia ich odwzorowanie w różnych płaszczyznach oraz warstwach. Z tego wynika jej dokładność i możliwość rozpoznania ogniska chorobowego nawet o wielkości zaledwie kilku milimetrów. Dzięki obrazowi jaki uzyskujemy możemy warstwowo oglądać tkanki. Pozwala to przeprowadzić analizę stanu tychże tkanek oraz całych narządów.

9. Samobadanie – jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych chorób nowotworowych. Kobietom zaleca się przeprowadzania samobadania piersi, jednak ten nowotwór występuje również u panów więc i oni powinni się badać. Przeprowadzanie samobadania zaleca się również jako profilaktykę raka jąder oraz prostaty. Wykonuje się je regularnie raz na miesiąc.

10. Kontrola skóry – warto również regularnie zwracać uwagę na stan swojej skory, aby mieć pewność że istniejące już znamiona nie przekształciły się w zmiany nowotworowe. Jeśli cokolwiek wzbudza wątpliwości najlepiej udać się do lekarza po poradę i w razie konieczności usunąć.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.