Wybierz zdrowe warzywa z przydomowej szklarni minimalizując ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych

Szklarnie kojarzą się nam z wielkimi, masywnymi konstrukcjami, w których hodowane są warzywa i rośliny. Zwykle możemy je spotkać na wielkich polach uprawnych, gdzie stosowane są na dużą skalę. Szklarnie przemysłowe choć znajdują się głównie w krajach takich jak Holandia czy Niemcy, coraz częściej powstają także na terytorium Polski. Industrialne przeznaczenie szklanych konstrukcji to nie jedyny sposób na skorzystanie z dobrodziejstw ochrony roślin.

Szklarnia ogrodowa – dla kogo jest przeznaczona?

Skoro szklarnie mogą być stosowane w celach produkcyjnych, dlaczego by nie skorzystać z ich zalet także w przypadku hodowania roślin w mniejszej skali? Jeśli posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni na podwórku czy w ogrodzie, to przydomowa szklarnia będzie ciekawym rozwiązaniem.

Szczególnie będzie to dobry pomysł dla osób, dla których kontakt z florą jest bardzo istotny. To także niezbędny obiekt dla każdego świadomego konsumenta, który dba o linię i jakość spożywanej żywności. Od momentu postawienia kameralnej cieplarni przydomowej, będzie można w bezpośredni sposób korzystać z własnych, wyhodowanych plonów i niemierzalnego dobrodziejstwa naturalnych witamin i minerałów.

Niepowtarzalny smak i zapach własnoręcznie wyhodowanych roślin jest niezwykłym przeżyciem, nie tylko wpływającym korzystnie na percepcję doznań smakowych, ale także ze względu na właściwości prozdrowotne takich roślin. Jest to szczególnie ważne w momencie konfrontowania się z żywnością wątpliwej jakości, z jaką niewątpliwie mamy do czynienia w życiu codziennym.

Tak na marginesie: czy kiedykolwiek czuliście intensywny zapach natki pietruszki, którą zakupiliście w hipermarkecie? Jeżeli tak, to sporadycznie. Nie o zapach chodzi, lecz o zdrowe warzywa i owoce, które pomogą nam uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych.

Szklarnia przydomowa i jej przeznaczenie. Co dzięki niej zyskujemy?

W ogrodowej szklarni możemy wyhodować m.in. rozsadę do ogródka. Dzięki specyficznym warunkom panującym wewnątrz konstrukcji możliwe jest także przyspieszone hodowanie warzyw i kwiatów. Szklarnia przydomowa nadaje się również do przedłużonej uprawy flory na potrzeby własne, a także dla całej rodziny. Ilość plonów będzie oczywiście bezpośrednio uzależniona od wielkości cieplarni. W zależności od powierzchni ogrodu, dostępności miejsca oraz sposobu aranżacji przestrzeni możemy spotkać się z wieloma rodzajami szklarni.

Najważniejsze zalety posiadania szklarni przydomowej

Konstrukcję obiektu można wykonać samodzielnie, zakupić w segmentach (w sklepie ogrodniczym), bądź zainwestować w całą konstrukcję, montowaną przez specjalistów w miejscu docelowym (ogrodzie). Ogrodowa cieplarnia jest nieocenioną pomocą w przypadku hodowania wielu rodzajów roślin. Możemy zauważyć rosnącą popularność stosowania osłon, szczególnie na działkach rekreacyjnych czy w przydomowych ogrodach.

Dlaczego jednak ludzie decydują się na postawienia mosiężnej, czasami szpecącej i ograniczającej możliwość poruszania się konstrukcji? Z pewnością idą za tym konkretne zalety, które są związane z uzyskiwaniem optymalnych warunków dla wegetacji roślin. Dzięki osłonie w postaci szklarni możliwe jest zapewnienie roślinom wyjątkowo korzystnych warunków do wzrostu i rozwoju, a w konsekwencji – plonowania.

Wśród głównych zalet stosowania cieplarni przydomowej można wyróżnić kilka, w szczególności:

  • Doskonałe warunki do plonowania – osłona przed porywistym wiatrem i niską temperaturą umożliwia prawidłowy wzrost i rozwój roślin. W szczególności jest to pożyteczna cecha w przypadku hodowania warzyw potrzebujących optymalnych warunków do wegetacji – szklarnia przydomowa może stać się domem m.in. dla pomidorów, ogórków czy papryki.
  • Stworzenie specyficznego mikroklimatu – zastosowanie szklarni zmienia środowisko wegetacyjne roślin, co skutkuje wydłużonym czasem uprawy. Taki stan rzeczy umożliwia pozyskanie nawet potrójnych zbiorów w jednym sezonie. To jedna z najważniejszych zalet, która umożliwia, na stosunkowo niewielkiej przydomowej powierzchni, zintensyfikowanie upraw i uzyskanie wielkich korzyści z hodowania roślin.
  • Funkcja ochronna przed warunkami środowiskowymi – nawet najlepsze warunki związane z temperaturą nie zagwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa naszych roślin. Może bowiem zdarzyć się wzmożony wiatr czy intensywny opad atmosferyczny, który zniszczy nasze rośliny. Szczególnie groźny jest grad, który bezpowrotnie uszkadza strukturę liści, łodyg i owoców. W szklarni warzywa będą miały możliwość bezpiecznej wegetacji, co znacznie ograniczy zagrożenie związane z wystąpieniem anomalii pogodowych.
  • Ochrona przed smogiem – niekorzystne warunki atmosferyczne będą zawiązane nie tylko z występowaniem silnego wiatru czy gradobicia, ale również będą mogły objawiać się poprzez m.in. zanieczyszczone powietrze. Na osiedlach domów jednorodzinnych, czy ogródkach działkowych, istnieje wzmożone ryzyko występowania smogu w miesiącach grzewczych. Szklarnia przydomowa zapewnia ochronę przed niekorzystnymi cząstkami PM 2,5 czy PM 10, które mogą także przenikać do struktur roślin. Wegetacja warzyw pod osłoną szklarni jest bardzo korzystna także z tego względu.

To oczywiście nie wszystkie zalety, z którymi wiąże się posiadanie ogrodowej szklarni z poliwęglanu (kliknij i zobacz). Przykłady pozytywnych aspektów inwestycji w taką konstrukcję wskazuje, że jest to rozwiązanie proekologiczne, prozdrowotne i oszczędne w kontekście długofalowym. Szklarnia przydomowa może także spełniać funkcję aranżacji naszego ogrodu. Zwykłe grządki rozsiane po terenie naszej posesji nie zawsze mogą wywierać pozytywne wrażenie, natomiast ciekawie zaprojektowana, wkomponowana w otoczenie szklarnia, z pewnością zmieni percepcję miejsca.

Czy warto kupować szklarnię, a może lepiej ją samemu wykonać?

Samodzielne konstruowanie bryły szklarni przydomowej może być nieco problematyczne dla osób, które nie posiadają żadnego doświadczenia budowlanego. Proces konstruowania cieplarni będzie związany z koniecznością przygotowania miejsca w ogrodzie, a także będzie wymagał od konstruktora zorganizowania narzędzi i materiałów niezbędnych do sprawnego wykonania pracy. W zależności od rodzaju szklarni (a jest ich naprawdę dużo, możemy wyróżnić m.in. szklarnie wykonane z drewna, plastiku, metalu, szkła, folii itd.), niezbędne może być wykonanie betonowych fundamentów pod przyszłą budowlę.

W tym, celu należny wykonać wymierzone otwory w ziemi, a następnie zalać dziury uprzednio przygotowaną zaprawą cementową. Cały proces powinien zostać wykonywany zgodnie z projektem i planem konstrukcyjnym. Nie bez znaczenia pozostaną takie czynniki jak m.in. poziom przemarzania gruntu. Stawianie własnej szklarni to także konieczność wykonywania przerw technologicznych, wymuszonych m.in. schnięciem betonu. W związku z dużym nakładem prac i dosyć wysokim skomplikowaniem robót, nie poleca się wykonywania konstrukcji cieplarni osobom niedoświadczonym. Znacznie lepszym wyjściem będzie zakup solidnej gotowej szklarni, która może zarówno być konstrukcją stałą, jak i mobilną, co ułatwia jej przenoszenie czy składowanie podczas zimy. Konstrukcje dostępne w sklepach ogrodniczych są przystosowane do indywidualnych potrzeb konsumenta, w związku z czym nie powinno być większego problemu z doborem odpowiedniej konstrukcji do ogrodu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.