Wypadanie włosów przy chemioterapii – dlaczego wypadają?

Preparaty cytostatyczne stosowane w chemioterapii działają na cały organizm, a nie tylko na komórki nowotworowe. Zasadą ich działania jest niszczenie komórek, które ulegają szybkim i niekontrolowanym podziałom, jednak w ludzkim organizmie takie procesy zachodzą nie tylko w chorych tkankach i lek nie jest w stanie tego rozpoznać. Tak więc pozytywnie oddziałują na komórki nowotworowe powodując ich unicestwienie, jednak mogą również powodować znaczne uszkodzenia w innych miejscach gdzie dochodzi do szybkich podziałów w tym np. w mieszkach włosowych.

Czy włosy wypadną tylko na głowie?

Utrata włosów w czasie chemioterapii nie jest ściśle określona. U każdego pacjenta onkologicznego może przebiegać nieco inaczej. Część osób notuje jedynie częściową utratę owłosienia i jego przerzedzenie.

Niestety u większości dochodzi do całkowitego wyłysienia, które obejmuje również brwi, rzęsy oraz inne okolice ciała. Dzieje się tak na skutek silnego działania skojarzonych ze sobą cytostatyków.

Czy włosy odrosną?

Pocieszeniem dla pacjentów onkologicznych może być fakt, iż włosy, które w czasie leczenia zdawały się wychodzić garściami odrosną. Jest to sytuacja przejściowa spowodowana obecnością szkodliwej dla komórek substancji w organizmie.

Po zakończeniu terapii organizm zaczyna się regenerować i powracać do pełnej stabilizacji. Po upływie około 5 tygodni od zakończenia leczenia włosy zaczną odrastać. Konieczne jest jednak uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż włosy rosną z niewielką prędkością zaledwie 6 mm w ciągu miesiąca. Można im nieco pomóc stosują regularnie specjalne tabletki na porost włosów po chemioterapii.

Czy po chemii moje włosy będą równie piękne jak przed nią?

Włosy jakie odrastają po zakończeniu chemioterapii mogą różnić się od tych jakie były wcześniej. Przykładowo nagle z kręconych stać się proste lub odwrotnie. Możliwa jest również zmiana ich koloru.

Spowodowane jest to faktem iż w czasie leczenia doszło również do uszkodzenia melanocytów odpowiedzialnych za ich barwę i one również wymagają pewnej ilości czasu aby odzyskać równowagę.

Możemy wesprzeć odbudowę owłosienia stosując regularnie odżywkę dla włosów po chemioterapii zalecaną przez specjalistów.

Czy można zapobiec wypadaniu włosów?

Obecnie medycyna nie zna jeszcze metody przeciwdziałania temu skutkowi ubocznemu leczenia nowotworu. Sięgając po zdrowie pacjent musi uzbroić się w cierpliwość – gdy pokonamy chorobę włosy odrosną i zaczniemy nowe życie. Jest to stan przejściowy i nie mamy na niego wpływu.

Można się spotkać z zaleceniem znacznego skrócenia włosów na głowie na samym początku leczenia. Krótka fryzura wymaga rzadszego mycia i mniejszej ilości zabiegów stylizacyjnych – czesania, które dodatkowo osłabiają. Jednocześnie wyglądają one na znacznie gęstsze niż długie, co może wpływać na komfort psychiczny.

Tabletki na porost włosów po chemioterapii

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zarówno takich, które nałożymy na włosy jak i takich w formie tabletek na porost włosów po chemioterapii. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek dodatkowej substancji każdy pacjent onkologiczny powinien skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Włosy stanowią widoczny problem i chcemy aby odrosły możliwie jak najszybciej, pamiętajmy jednak że stosowanie inwazyjnej terapii znacznie osłabiło nasz organizm i powinniśmy wszelkie specyfiki stosować z dużą ostrożnością.

Wypadanie włosów przy chemioterapii – dlaczego wypadają?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.