• Wysoki poziom cholesterolu w diecie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób onkologicznych

  Od dawna wiemy, że zdrowy tryb życia, w tym odżywianie, a dokładnie dieta bogata w owoce i warzywa, produkty z ciemnej mąki sprzyja profilaktyce chorób nowotworowych. Uzyskujemy szereg informacji dotyczących tego, co i jak jeść, wiemy, że powinniśmy dbać o regularny wysiłek fizyczny oraz pilnować masy ciała. Jednak badania opublikowane w 2011 roku informują nas, że powinniśmy dodatkowo uważać na poziom cholesterolu w codziennych posiłkach, bo również on może stać się przyczyną rozwoju schorzeń onkologicznych.

  Badania nad wpływem cholesterolu na rozwój raka

  Zespół badaczy pod przewodnictwem dr Jin Hu z Agencji Zdrowia Publicznego Kanady w Ottawie, przeprowadzili badania na grupie kilkudziesięciu tysięcy pacjentów onkologicznych, z różnymi rodzajami guzów nowotworowych, jak również chłoniakami i białaczkami. Ich wnioski opublikowane zostały w maju 2011 roku na łamach internetowego wydania czasopisma „ Annals of Oncology”.

  Wynika z nich, że dieta bogata w cholesterol zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka, raka trzustki, raka jelita grubego, raka piersi, raka płuc, raka pęcherza moczowego, raka nerki oraz chłoniaków nieziarniczych.

  Naukowcy ostrzegają, że niewłaściwe nawyki żywieniowe i coraz powszechniejsze jedzenie poza domem szybkich dań, może prowadzić do znaczącego wzrostu ilości zachorowań na te, ale również inne nowotwory. Zachęcają również do zmniejszenia ilości tłuszczów zwierzęcych oraz cholesterolu w codziennej diecie i promowania takiego zachowania, jako elementu istotnej w społeczeństwie profilaktyki chorób nowotworowych.

  Zadbaj o swój cholesterol!

  Każdy z nas powinien regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne. Badanie poziomu cholesterolu jest jednym z podstawowych, dlatego warto wykonywać je przynajmniej raz do roku. Pozwoli to na odpowiednie doglądanie właściwości swojej codziennej diety, ewentualną modyfikację nawyków i wprowadzenie większej ilości wysiłku fizycznego, dzięki czemu utrzymamy cholesterol na niższym poziomie i unikniemy groźnych schorzeń uwarunkowanych jego wysokim pułapem, w tym zwiększonego ryzyka nowotworów.

  Napisz komentarz →

Napisz komentarz

Cancel reply