Żywność a nowotwory – czyli co powoduje raka?

W dzisiejszych czasach napotykamy na problem niezwykle powszechnego występowania silnie przetworzonych produktów żywnościowych. Tak naprawdę znalezienie w sklepie nawet półproduktów do przygotowania posiłków, których produkcja nie nosiłaby najmniejszych znamion substancji chemicznych i szkodliwych dla naszego zdrowia jest już wręcz niemożliwa.

Coraz więcej osób powraca do praktyk naszych babć. Czasy się zmieniły, dawniej domowa produkcja żywności, robienie przetworów i uprawianie ogrodu wynikało z konieczności i braku dostępu do towarów w sklepach. Dziś w takim postępowaniu większość z nas szuka smaku- tego prawdziwego warzyw, owoców czy nawet mięs oraz zdrowia. Jak to jest, że za kawę na wynos w sieciowej kawiarni zapłacimy bez mrugnięcia okiem nawet więcej jak 10 zł, a gdy mamy kupić jajka, od kur ze wsi, hodowanych jak dawniej to uważamy, że 1zł za sztukę to drogo? Czy nasze zdrowie można wycenić?

Chemia w żywności

W pokarmach żywnościowych, które zostały w jakikolwiek sposób przetworzone i znajdują się na sklepowych półkach występują powszechnie różne substancje chemiczne, które nie muszą być obojętne dla naszego zdrowia. Być może niewielkie ich ilości nie zaszkodzą, jednak stałe spożywanie danych produktów może skutkować wzrostem ryzyka rozwoju u nas choroby nowotworowej. Tak naprawdę za całkowicie zdrowe możemy uznać tylko i wyłączenie to co sami wyhodujemy lub wyhoduje nasz sąsiad i się z nami wymieni lub nam odsprzeda.

Również warzywa i owoce produkowane na skale przemysłową zawierają w sobie szereg szkodliwych substancji, ich wzrost jest pobudzany sztucznymi nawozami, występują w nich pestycydy. Spójrz na jabłka w warzywniaku, czy na drzewie u babci na wsi widziałeś kiedyś żeby dawało owoce tak równe i idealne? Nie, każde jabłko jest inne, krzywe, a czasem aż chciałoby się dopłacić za robaczywe, bo wiadomo wówczas że zdrowe i pozbawione chemii.

Jakie pokarmy mogą wywoływać nowotwory?

 • Azotany i azotyny – wykorzystywane jako konserwanty zapobiegające psuciu się żywności, dodane do surowego mięsa poprawiają jego kolor co ułatwia sprzedaż. Po dokonaniu obróbki cieplnej dochodzi do ich przemiany w związki N-nitrozowe (nitrozaminy), które stanowią czynnik powodujący wzrost ilości zachorowań na nowotwory.
 • BPA czyli Bisfenol A – występuje w prążkowanych puszkach, twardych sztucznych tworzywach oraz żywicy, Stosuje się go w celu okrywania metalowych puszek, jak również w licznych sztucznych wyrobach oraz w materiałach dentystycznych. Przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które wykorzystywały komórki zwierzęce udowodniło silny związek tego składnika z rozwojem nowotworów, z otyłością, cukrzycą oraz niepłodnością. Najlepiej więc sięgać o produkty konserwowe, które zostały oznaczone, że BPA nie posiadają.
 • GMO – jest to żywność modyfikowana genetycznie. W Europie obowiązują stosunkowo wysokie, w porównaniu do reszty świata standardy związane z tego rodzaju żywnością, gdyż producenci mają bezwzględny obowiązek ich oznaczania. Mogą one wywołać zachorowanie na raka, należy więc całkowicie unikać takich produktów.
 • Ryby hodowlane – badania udowodniły, że w rybach, które hodowane są w celu sprzedaży znajduje się znacznie wyższy poziom substancji chemicznych niżeli w tych morskich. Występującym w nich niebezpiecznym związkiem znanym czynnikiem rakotwórczym są m.in. Polichlorowane bifenyle. Dodatkowo stawy hodowlane są zwykle silnie przerybione co sprzyja rozwojowi licznych chorób u ryb. W konsekwencji podawane są im pestycydy oraz antybiotyki.
 • Uwodornione oleje – czyli tłuszcze trans, produkowane przez ludzi. Posiadają one określoną strukturę chemiczną, zaś do ich powstania doszło w celu zapobiegania psuciu się produktów żywnościowych. Badania wykazały ich związek z występowaniem licznych chorób- również przewlekłych oraz nowotworów.
 • Grillowane mięso – w procesie spalania węgla oraz drewna dochodzi do powstania policyklicznych węglowodorów aromatycznych lub PHAs. Kapanie tłuszczu do ognia powoduje powiększenie się płomieni oraz dymienia co z kolei umożliwia szkodliwym substancjom przeniknięcie do żywności. Jest to więc produkt wysoce rakotwórczy.
 • Nieorganiczne owoce oraz warzywa – te, które kupujemy na co dzień w marketach posiadają niekorzystne dla naszego zdrowia dodatki w postaci chociażby pestycydów. Dodatkowo najpowszechniej hoduje się je z nasion GMO. Warto więc poszukać możliwości nabywania takich produktów bezpośrednio od rolników, którzy takich chemikaliów nie stosują.
 • Popcorn z mikrofali – opakowania w których umieszczane są nasiona pokrywane są specjalnymi substancjami chemicznymi, które zapobiegają wydostawaniu się tłuszczu na zewnątrz w czasie przygotowywania przekąski. Jednak w wyniku podgrzania te szkodliwe substancje powodujące raka przenikają do popcornu i powodują zanieczyszczenia w obrębie krwi.
 • Cukier rafinowany – badania udowodniły związek tego składnika z licznymi chorobami przewlekłymi i cywilizacyjnym. Konsekwencją spożywania go w dużych ilościach może być również rozwój nowotworu.
 • Przetworzona żywność – jedzenie najlepiej przygotowywać samodzielnie z zdrowych półproduktów. W wędlinach np. znajdziemy azotyny i azotany. Dodatkowo środki konserwujące oraz inne niezdrowe składniki.
 • Izolat białka sojowego – jego produkcja odbywa się w specjalnych aluminiowych pojemnikach, które mogą być wysoce toksyczne dla ludzkiego systemu nerwowego oraz nerek. Uprawy soi zostały zmodyfikowane genetycznie aby zwiększyć ilość plonów, jednak produkowany w wysokim zakresie izolat białka sojowego może stanowić składnik niebezpieczny dla naszego zdrowia.
 • Napoje gazowane oraz sportowe – wszystkie te napoje mogą powodować wypłukiwanie z organizmu wielu niezbędnych witamin oraz minerałów. Zawierają wiele szkodliwych substancji, m.in. fruktozowy syrop kukurydziany, cukier, bromowany olej roślinny czy barwniki roślinne lub aspartam.
 • Biała mąka – produkt wytarzany na skalę komercyjną. Nasiona do hodowli zboża zawierają fungicyd. Zbiera się je i przechowuje w pojemnikach, które są spryskiwane środkami owadobójczymi. Dodatkowo jako wybielacz stosuje się tlenek chloru w postaci gazowej, dodatkowo jest on konserwantem. Na zakończenie produkcji uzyskujemy więc białą mąkę będącą produktem nie zawierającym jakichkolwiek wartości odżywczych, jednak pełnym toksycznych substancji, które mogą wywoływać nowotwory.
 • Cukier – cukier stanowi pożywkę dla komórek nowotworowych. Jego całkowite wyeliminowanie z diety zaleca się przede wszystkim osobom już chorym. Warto pamiętać że jeśli pojawi się niewielki guz to spożywanie dużych ilości cukru ułatwi mu proces wzrostu.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.