Czy e-papierosy szkodzą zdrowiu?

Wprowadzenie, jakiś czas temu na rynek elektronicznych papierosów owiane było informacją, że są one zdrową formą palenia, alternatywą dla osób uzależnionych, która pomoże pozbyć się śmiertelnego nałogu oraz nieprzyjemnego zapachu. W krótkim czasie zyskały one ogromną popularność, „bo skoro są zdrowe, to dlaczego nie?”. Posiadanie e-papierosa stało się modne, a klasyczny „dymek” zszedł na dalszy plan.

Informacje niepotwierdzone

Elektroniczne papierosy określano jako zdrowe, gdyż w ich składzie nie występuje uzależniający i szkodliwy dla ludzkiego zdrowia tytoń.

Jednak ich pojawienie się na rynku nie było poprzedzone dokładnymi badaniami, tak więc kwestia tego, że są zdrowe, nie została odpowiednio potwierdzona.

Badania nad e-papierosami

Przeprowadzone zostały dokładne badania dwóch znanych w Stanach Zjednoczonych marek produkujących e-papierosy. Publikacja wyników miała miejsce na łamach magazynu Oral Onkology. Nie ujawniono jednak, jakie e-papierosy zbadano. Udowodniono, że w składnie tych produktów występują inne substancje, które mogą powodować wyniszczenie komórek, jak również prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej.

Zgodnie z wynikami badań w komórkach, które narażone były na oddziaływanie tych substancji dochodziło do zmian w obrębie DNA, co może prowadzić do nowotworu. Dochodzić może również do śmierci komórek, czyli apoptozy oraz ich martwicy.

Kontynuacja badań

Planowane są kolejne badania, których celem ma być sprawdzenie, jakiej dawki substancji występującej w e-papierosach potrzeba, aby doprowadzić do zniszczeń w obrębie DNA komórek.

Pozytywne działanie e-papierosów

Mimo wszystko, wprowadzenie e-papierosów, przyczyniło się do zmniejszenia ilości palaczy i może znacząco pomóc w zwalczeniu nałogu.

Medical News Today zgromadziło dane, z których wynika, że aż 70% palaczy, którzy zamienili zwykłego papierosa na elektronicznego, w ciągu roku całkowicie zrezygnowało z nałogu. Tak więc e-papieros może się okazać skuteczną bronią do walki z uzależnieniem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.