Dieta (żywienie) w opiece paliatywnej
U pacjentów paliatywnych czyli takich z zaawansowaną formą choroby nowotworowej aż w 85% stwierdzane jest skrajne niedożywienie, zanik apetytu a nawet anoreksja. Wynika to szeregu czynników. Zadaniem lekarza jest określenie przyczyny problemów z łaknieniem i spożywaniem pokarmów u pacjenta oraz szukanie ich skutecznego rozwiązania.
W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia wspomagającego, w postaci terapii przeciwzapalnej, przeciwgrzybicznej lub innej w zniszczonym przewodzie pokarmowym. Takie dolegliwości mogą występować na skutek spadku odporności organizmu. Utrudnione przełykanie wywołuje jadłowstręt.
Innym rozwiązaniem jest wspomaganie pasażu jelitowego, czyli podnoszenie efektywności trawienia pokarmów i pobierania z nich składników odżywczych. Lekarze stosują również metody, które pomagają w złagodzeniu nudności oraz wymiotów, które bardzo często stanowią istotny problem.
Leczenie farmakologiczne odgrywa najczęściej bardzo istotną rolę, jednak pamiętać należy również o innych metodach wspomagających. Istnieją specjalne preparaty, które pomagają chorym uzupełnić niezbędną dawkę kalorii, składników odżywczych i witamin. Można je dodawać do posiłków lub wypijać samodzielnie .
Najważniejsza zasada żywienia w opiece paliatywnej
Zdecydowane najważniejszą zasadą w żywieniu w opiece paliatywnej jest dostosowywanie swojego postępowania do stanu i możliwości chorego.
Choroba powoduje stopniowe wyniszczenie organizmu, jednak dobrze odżywiony pacjent będzie czuł się znacznie lepiej.
Gdy niemożliwe stanie się samodzielne spożywanie stałych pokarmów konieczne będzie przejście na tzw. Papki takie jak te przygotowywane dla niemowląt i małych dzieci. Następnym etapem będzie dieta płynna oraz żywienie dożołądkowe lub dojelitowe przez specjalną sondę.
Celem odpowiedniego żywienia w opiece paliatywnej jest poprawa samopoczucia chorego i zwiększenie jego komfortu umierania w ostatnim okresie życia.