Jak możemy wspomóc swój organizm w walce z nowotworem?

Choroby nowotworowe są już w zasadzie chorobami cywilizacyjnymi, gdyż dotykają coraz większej części społeczeństwa. Ich przyczyny nie są jeszcze do końca poznane, ale wiemy już, że są powodowane nie tylko przez geny, ale również czynniki środowiskowe. Nasza walka z nowotworem powinna więc toczyć się na różnych polach. Oprócz medycyny konwencjonalnej, możemy stosować też naturalne metody, które wspomogą nasz organizm w walce z chorobą. Należy z całą stanowczością podkreślić, że są one dodatkiem do leczenia konwencjonalnego i nigdy nie należy z niego rezygnować. Niebezpieczne może być też korzystanie z kontrowersyjnych metod medycyny niekonwencjonalnej, których pozytywne działanie nie zostało w żaden sposób potwierdzone. Warto też pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, a więc prowadzenie zdrowego trybu życia, na który należy zwrócić jeszcze większą uwagę w czasie choroby nowotworowej.

Prawidłowa dieta i zdrowy tryb życia to podstawa

Nowotwory, które przyjęły złośliwą postać, są często wyniszczające dla organizmu. Metody ich leczenia też bywają bardzo inwazyjne i oddziałują źle nie tylko na komórki rakowe, ale też na zdrowe komórki w naszym ciele. Wszystko to osłabia nasz organizm, dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań, by go wzmocnić. To, co przychodzi na myśl, jako pierwsze, to oczywiście dieta.

Jeśli będziemy dostarczać naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych, wtedy każdy narząd będzie dobrze odżywiony, a my wzmocnieni. Należy spożywać dużo naturalnych produktów takich jak warzywa i owoce. Ważne jest też, by dieta była lekkostrawna. Niektóre produkty oprócz tego, że nie posiadają wielu składników odżywczych, mogą również dodatkowo obciążać organizm. Są ciężkostrawne i nasze ciało musi poświęcić wiele energii by je strawić, a także pozbyć się szkodliwych elementów przemiany materii, które powstają już po ich strawieniu. Ma przez to mniej siły, by walczyć z nowotworem – po pomoc w ustaleniu prawidłowej diety możemy się zwrócić do onkodietetyka. Jeszcze bardziej szkodliwe i wyniszczające jest stosowanie w trakcie leczenia używek. Należy całkowicie zrezygnować z alkoholu i papierosów. Mogą one wchodzić w szkodliwe interakcje z lekami i terapiami antynowotworowymi. Zaburzać leczenie i zmniejszać jego skuteczność, a także utrudniać gojenie się ran pooperacyjnych. Jeśli mamy na to siłę, dobrze jest też często spacerować i wykonywać proste ćwiczenia. Pobudza to pracę naszego układu immunologicznego.

Wykorzystaj naturalne środki i metody

Wszystkie powyższe zalecenia są łatwe do stosowania jedynie w teorii. U pacjentów zmagających się z nowotworem bardzo często występuje obniżenie nastroju, brak siły i apetytu. Aby temu zaradzić, coraz częściej wykorzystuje się medyczną marihuanę. Pobudza ona apetyt, a więc łatwiej jest nam spożyć wymaganą, dzienną porcję składników odżywczych. Marihuana wpływa też rozluźniająco na nasz umysł i przeciwbólowo na nasz organizm. Wykazuje także działanie łagodzące nudności i wymioty, które występują u pacjentów poddawanych chemioterapii. W walce z nowotworem skuteczne jest też stosowanie produktów zawierających CBD, które również powstają z roślin konopnych, ale nie wykazują działania odurzającego. W skład naszego układu nerwowego wchodzi układ endokannabinoidowy, na który pozytywny wpływ mają właśnie produkty z CBD. Wzmacniają one nasz układ immunologiczny, poprawiają homeostazę, a także mogą hamować wzrost i migrację komórek rakowych. Nasz organizm dzięki nim lepiej funkcjonuje, a choroba wolniej się rozwija.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.