Jak wspierać rodziców dziecka z chorobą nowotworową?

Ciężka i nieuleczalna choroba u dziecka jest bardzo silnie obciążająca dla jego rodziców. Najczęściej dużo lepiej zdają sobie oni sprawę, że wszystkich elementów choroby niżeli dziecko i nieustannie ją przeżywają. Często pojawia się również obwinianie samych siebie albo partnera czy partnerki – za złą opiekę, błędy wychowawcze czy też geny, które spowodowały rozwój nowotworu.

Nikt nie jest winny

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest winny wystąpienia choroby nowotworowej, bo właściwie nikt z nas nie wie skąd one się dokładnie biorą.

Jednak w sytuacji gdy dotyka ona naszej pociechy szukamy winnych, jakbyśmy liczyli, że spowoduje to cudowne ozdrowienie.

Poradzę sobie sam

Początkowo może i tak. Jednak nikt z nas nie jest z kamienia. Trudne, wyczerpujące leczenie, ciągła obecność przy chorym dziecku w szpitalu sprawi, że popadniemy w depresje, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Wówczas warto szukać dodatkowej pomocy.

W szpitalu

Porozmawiaj z pielęgniarkami.

Dowiedz się czy na oddziale znajduje się psychoonkolog, z którym możesz się spotkać i porozmawiać o Twoich trudnych emocjach, lęku, smutku i żalu.

Hospicjum

Pomoc hospicyjna skupia się na leczeniu chorób przewlekłych oraz paliatywnym. Jednak żadne hospicjum nie powstało jedynie dla chorego.

Tutaj skupia się również na jego bliskich, którzy nadal żyją i muszą poradzić sobie w trudnej życiowej sytuacji. Warto więc również dowiedzieć się o pomoc psychologiczna dla siebie.

Fundacje

Rodzice mogą również liczyć na pomoc specjalistyczną oraz wsparcie poprzez doświadczenie innych rodziców w licznych fundacjach czy grupach wsparcia, które powstały z myślą o najbliższych osobach dla chorych na nowotwór dzieci.

Korzystanie z takich spotkań pomoże nam poczuć się lepiej psychicznie i lepiej funkcjonować na co dzień, a więc również będziemy mieć znacznie więcej siły aby pomagać i wspierać nasze dziecko w trudnej walce z chorobą i wspólnie przechodzić przez wszelkie wyczerpujące terapie lecznicze.
Nie bójmy się prosić

Wokół nas jest wiele osób, które chętnie dadzą nam swoja pomoc oraz wsparcie, jednak nie zawsze wiedzą jak to zrobić, dlatego warto mówić o tym czego potrzebujemy, czego oczekujemy i jak się czujemy. Nikt nie czyta w myślach. Mówmy więc o sobie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.