Nowotwory serca – objawy, leczenie i rokowania

Choroby onkologiczne w obrębie mięśnia sercowego spotykane są stosunkowo rzadko. Nowotwory diagnozowane w tym narządzie w większości przypadków wyróżniają się łagodnym charakterem. Również ich najpowszechniejsze objawy wyjątkowo łatwo pomylić z zupełnie innymi dolegliwościami, gdyż wyróżniamy pośród nich przede wszystkim omdlenia, kołatania serca czy zawroty głowy.

Epidemiologia

Nowotwory serca stwierdzane są bardzo rzadko. Ich rozwój można uznać za sporadyczny, gdyż dotyczą około 0,3% populacji ludzkiej.

Jakie są przyczyny nowotworów serca?

Nie udało się do chwili obecnej określić precyzyjnie przyczyny występowania nowotworów serca.

Wyraźny wpływ czynników genetycznych został odnotowany zaledwie w około 5% przypadków tych schorzeń.

Guzy złośliwe czy łagodne?

Około 90% diagnozowanych przypadków, to guzy o łagodnym charakterze. W ich przypadku najpowszechniej dochodzi do rozwoju śluzaków, nieco rzadziej występują tłuszczaki oraz włókniaki.

Pozostałe 10% to guzy o złośliwym charakterze. Najczęstszymi zmianami są tu histiocytoma oraz sarcoma.

Lokalizacja

Najczęstszą lokalizacją zmian nowotworowych w obrębie serca jest lewy przedsionek.

Jak objawiają się nowotwory serca?

Symptomy wywołane przez guzy w obrębie mięśnia sercowego spowodowane są pojawianiem się blokad dotyczących przepływu krwi we wnętrzu serca – z przedsionka do komory oraz aorty.

Najczęściej stwierdzanymi objawami są:

  • Omdlenia,
  • Zawroty głowy,
  • Spadek masy ciała,
  • Kołatanie serca,
  • Mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca,
  • Może dojść do obrzęku płuc, jako konsekwencji niewydolności prawej komory serca,
  • Zdarzają się również incydenty zakrzepowo-zatorowe.

Diagnostyka i różnicowanie

W celu postawienia diagnozy koniecznością jest przeprowadzenie badania echokardiograficznego. Najczęściej niezbędne staje się wykonanie dodatkowo przezprzełykowego badania USG. Zastosowanie znajdują również badania dodatkowe, których zadaniem jest potwierdzenie diagnozy i dokładniejsze ukierunkowanie leczenia. Stosuje się m.in. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

W różnicowaniu nowotworów serca konieczne jest branie pod uwagę możliwości wystąpienia skrzepu wewnątrz serca, które mogą pojawić się na skutek migotania przedsionków lub wad zastawkowych. Podobne objawy mogą również wynikać z niektórych wad serca. Należy również zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia wtórnego nowotworu serca, czyli zmiany przerzutowej w jego obrębie.

Leczenie nowotworów serca

Jeśli mamy do czynienia ze zmianą łagodną to najczęstszym i zdecydowanie najbardziej wskazanym postępowaniem jest leczenie chirurgiczne polegające na całkowitym wycięciu guza.

Wynika to w dużej mierze z możliwości pojawienia się licznych powikłań, którymi zagrożony jest pacjent z taką zmianą. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność uzupełnienia ubytku w mięśniu sercowym za pomocą specjalnej łaty.

Zmiany złośliwe i silnie zaawansowane mogą być leczone jedynie paliatywnie. Dość powszechnie wykorzystuje się leczenie przeciwkrzepliwe jako uzupełnienie takiej terapii.

Rokowania przy nowotworach serca

Jeśli zdiagnozowana zostanie zmiana o łagodnym charakterze, to rokowania są w większości przypadków pomyślne i istnieje niewielkie ryzyko nawrotu choroby po zakończeniu leczenia. Niestety w przypadku guzów złośliwych rokowania są najczęściej złe.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.