Objawy przerzutów do kości

Wystąpienie przerzutów do kości świadczy o zaawansowanym stadium choroby nowotworowej w innej lokalizacji w ciele. Gdy zostają stwierdzone przerzuty odległe, w tym właśnie do kości choroba nowotworowa jest tak rozwinięta, że jej skuteczne i całkowite wyleczenie jest najczęściej niemożliwe, stosuje się wówczas metody leczenia paliatywnego mające na celu poprawę komfortu życia chorego.

Jakie objawy dają przerzuty nowotworowe do kości?

  • ból – jest zwykle pierwszym pojawiającym się objawem w przypadku wystąpienia przerzutów do kości. Pojawia się jako skutek ucisku i nacieczenia nerwów.
  • Patologiczne złamania kości – w miarę postępu procesu nowotworowego dochodzi do znacznego osłabienia konstrukcji kości długich, które mogą w konsekwencji ulegać złamaniom, które bardzo trudno się goją.
  • Hiperkalcemia – ten stan świadczy o znaczącym wzroście poziomu wapnia w organizmie, w surowicy krwi. W jego skutek pojawiają się takie objawy jak : nudności, wymioty, osłabienie, zaparcia, spadek masy ciała, bóle brzucha, częstsze oddawanie moczu, kamica nerkowa, niewydolność nerek, ospałość, śpiączki, zaburzenia świadomości, zgon.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.