Portal onkologiczny zwrotnik raka – informacje o objawach nowotworów

W Polsce notuje się blisko 140 000 zachorowań na raka i 90 000 zgonów spowodowanych chorobą nowotworową. Statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory budzą przerażenie i zmuszają do refleksji. Zgodnie ze statystykami – co piąty Polak w ciągu swojego życia zachoruje na raka. Profilaktyka oraz czujność onkologiczna pozostają najlepszym sposobem zapobiegania chorobom nowotworowym.

Nowotwór jest chorobą o podłożu genetycznym, która polega na nieprawidłowym rozroście i nadmiernym rozprzestrzenianiu się komórek,  proces ten postępuje pomimo braku fizjologicznego zapotrzebowania na komórki. Proces powstawania raka nosi nazwę kancerogenezy.

Wsparcie informacyjne odgrywa ważną rolę w procesie leczenia – dzięki wiedzy Pacjent onkologiczny staje się aktywnym Partnerem dla onkologia w planowaniu terapii oraz może świadomie włączyć się w proces leczenia. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach choroba nowotworowa stała się współcześnie schorzeniem przewlekłym – a nowe metody leczenia nowotworów takie jak immunoterapia raka, radioterapia czy chemioterapia pozwalają na skuteczną walkę z rakiem.

Portal Zwrotnik Raka – onkologia w internecie

Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl stanowi internetową bazę wiedzy i profesjonalne kompendium poświęcone chorobom nowotworowym, które przyda się Pacjentom zmagającym się z rakiem, ich rodzinom oraz wszystkim zainteresowanym zdobyciem rzetelnej wiedzy z podstaw onkologii. Z serwisem Zwrotnik Raka współpracują wybitni lekarze i eksperci, dzięki czemu publikowane materiały cechują się wysoką wartość merytoryczną.

 • Najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak płuca, rak prostaty i rak okrężnicy
 • U kobiet najczęściej występują nowotwory piersi, rak płuca i rak trzonu macicy
 • 5-letnie przeżycia pacjentów onkologicznych chorych na raka wynoszą w Polsce 33% dla mężczyzn i 52% dla kobiet
 • Nowotwór złośliwy szerzy się miejscowo naciekając sąsiadujące tkanki i narządy, naczyniami chłonnymi do węzłów oraz naczyniami krwionośnymi (przerzuty raka)
 • W najbliższej przyszłości prognozuje się wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe

Jakie są pierwsze objawy raka i jak rozpoznać chorobę nowotworową?

W początkowej fazie nowotwór może przebiegać i rozwijać się w organizmie bezobjawowo. Symptomy choroby nowotworowej mają najczęściej charakter niespecyficzne, co oznacza, że mogą występować również w przypadku mniej groźnych chorób. Znajomość podstawowych objawów raka i wykazanie się czujnością onkologiczną pozwala wczesne zgłoszenie się do lekarza, szybką diagnostykę onkologiczną i rozpoczęcie leczenia kiedy choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana.

U wielu pacjentów onkologicznych pierwsze objawy raka są powiązane bezpośrednio z narządem, w którym rozwija się ognisko choroby. Symptomy choroby nowotworowej mogą łączyć się z procesem naciekania i ucisku narządów sąsiadujących z guzem nowotworowym. Oznaki raka mogą łączyć się również z wydzielaniem przez nowotwór substancji czynnych (hormony, cytokiny) lub być wynikiem reakcji odpornościowych organizmu pacjenta na obcą tkankę nowotworu.

Poznaj najczęstsze symptomy raka występujące u pacjentów onkologicznych:

 • Zmiany na skórze lub błonach śluzowych
 • Trudności w połykaniu
 • Zaburzenia w oddawaniu stolca
 • Nadmierna utrata wagi
 • Krew w stolcu lub moczu
 • Krwawienia z dróg rodnych
 • Guz w piersi
 • Powiększone węzły chłonne
 • Nocne poty
 • Ból, osłabienie, chudnięcie i przewlekła gorączka

Zachowaj czujność onkologiczną – wszelkie niepokojące objawy, utrzymujące się przed dłuższy czas – należy konsultować z lekarzem! Szczegółowe informacje o objawach choroby nowotworowej znajdziesz na portalu onkologicznym Zwrotnik Raka.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Paweł mówi

  Dobrze znać objawy raka, ale co z tego, skoro lekarz rodzinny może je zlekceważyć, wolą dać antybiotyk albo coś przeciwbólowego niż zlecić badania diagnostyczne, który mogłyby potwierdzić czy to faktycznie symptomy choroby nowotworowej czy coś mało groźnego.. Dużo informacji o objawach nowotworów znajdziecie na https://www.zwrotnikraka.pl/category/baza-wiedzy/objawy-raka-baza-wiedzy/ Polecam ten portal

 2. Andrzej mówi

  Wartościowy artykuł! Choroba nowotworowa nie wybiera i może dotyczyć każdego z nas.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.