Postępowanie żywieniowe w razie występowania zaparć przy leczeniu raka
Samo leczenie choroby nowotworowej jest wyczerpujące dla pacjenta, a świadomość groźnego schorzenia nie wpływa pozytywnie na psychikę. Niestety mogą pojawić się również stosunkowo niegroźne jednak bardzo uciążliwe dla chorego objawy towarzyszące. Przykładowo niektóre chemioterapeutyki, takie jak winblastyna czy winkrystyna mogą prowadzić do silnych zaparć. Kłopoty z oddawaniem stolca można jednak skutecznie niwelować.
Spis treści
Od czego zaczynamy?
Osobie chorej na nowotwór grozi szereg objawów i dolegliwości mających związek z układem pokarmowym. Może pojawić się wychudzenie, biegunki czy właśnie rzeczone zaparcia.
Z uwagi na fakt, iż symptomy te pogarszają ogólne rokowania chorego zaleca się aby każdy przypadek pozostawał pod stałą kontrolą dietetyka klinicznego, który wesprze działania onkologa poprzez dopasowywanie diety do bieżących potrzeb pacjenta.
Na rożnych etapach leczenia mogą zmieniać się potrzeby chorego w kwestii diety, jak również jego możliwości. W zależności od rodzaju nowotworu spożywanie niektórych pokarmów może być utrudnione, wówczas zmienia się rodzaj diety, tak aby pomimo ograniczeń dostarczyć do organizmu optymalną ilość składników odżywczych.
Zaparciom łatwiej zapobiegać niż je leczyć
Powszechnie wiadomo, że jeśli zaparcie już się pojawi to jego wyleczenie może być kłopotliwe, a samo wypróżnienie bolesne dla chorego. Stąd przekonanie że zdecydowanie lepiej przeciwdziałać ich powstawaniu niż później prowadzić terapie lecznicze.
Dietetyk więc musi skoncentrować się na najczęstszych objawach niepożądanych wynikających z stosowanego leczenia i wprowadzać elementy, które mają szansę im skutecznie zapobiegać
Jakie są zalecenia żywieniowe, które mogą zapobiec zaparciom w leczeniu onkologicznym?
- Stosowanie diety wysokobłonnikowej,
- Spożywanie dużej ilości płynów.
- Stosowanie ziół przeciw zaparciom, np od ojca Klimuszko: https://mojanatura.pl/glowna/102-przeciw-zaparciom-ziola-w-saszetkach-120g-a-klimuszko.html
Są to elementy zdecydowanie najważniejsze. Mimo swojej wysokiej skuteczności w kwestii przeciwdziałania zaparciom w czasie toksycznego leczenia chemioterapią, nie dają całkowitej pewności powodzenia.
Dodatkowe wskazówki żywieniowe
- Zalecane jest przyjmowanie probiotyków,
- Zalecane jest spożywanie siemienia lnianego,
- Zalecane jest przyjmowanie laktulozy,
- Jeśli pojawia się nasilenie zaparć to w diecie warto dodatkowo uwzględnić: suszone owoce, warzywa oraz owoce świeże, śliwki, otręby, płatki owsiane, kompot ze śliwek.
Kiedy zaparcie powinno nas skłonić do wizyty u lekarza?
Pojawienie się zaparć u pacjentów onkologicznych, ale nie tylko, może w prostej linii doprowadzić do dalszych powikłań i nieprawidłowości. Konsekwencją mogą być hemoroidy lub szczeliny odbytu.
Wówczas w czasie wypróżniania się pojawia się ból, który doprowadza do tego iż chory coraz rzadziej odwiedza toaletę, bojąc się nieprzyjemnych dolegliwości i nie doprowadza do wyleczenia.
Jeśli stosowanie diety ułatwiającej korzystanie z toalety nie przynosi rezultatów warto udać się do lekarza, aby zalecił konkretne leki.