Przerzuty do wątroby, jakie nowotwory je powodują?

Wątroba stanowi niezwykle istotny dla naszego organizmu narząd. Odpowiada m.in. za jego oczyszczanie, filtrowanie i usuwanie toksycznych substancji przemiany materii. Niestety jest również jednym z organów, w których najpowszechniej lokalizują się przerzuty nowotworów złośliwych. Ich pojawienie się może mieć miejsce w przebiegu różnych nowotworów.

Najczęściej, jako źródło przerzutów do wątroby rozpoznaje się:

 1. raka jelita grubego,
 2. raka trzustki,
 3. raka żołądka,
 4. raka piersi,
 5. czerniaka,
 6. raka płuca.

W przypadku raka jelita grubego, aż w 10-20% przypadków mamy do czynienia z tzn. przerzutami synchronicznymi, czyli zmianami w wątrobie, które rozpoznawane są w tym samym czasie, co same zmiany w obrębie jelita.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości postępowania, gdy dochodzi do pojawienia się przerzutów nowotworowych w wątrobie. Konieczne jest jednak indywidualne dobranie postępowanie, dla każdego pacjenta.

Rozpoznanie nowotworu podstawowego

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, jaki nowotwór spowodował pojawienie się przerzutów do wątroby. Przerzuty z odmiennych narządów cechują się odmienną biologią oraz dynamiką.

Inne postępowanie będzie wskazane w przypadku rozprzestrzeniania się nieprawidłowych komórek z nowotworu jelita grubego, a inną z raka piersi.

W przypadku tych pochodzących od raka jelita najczęściej podejmuje się decyzję o ich zniszczeniu lub wycięciu.

Z kolei w przypadku etiologii przerzutów w raku piersi interwencja chirurgiczna jest niewskazana.

Lokalizacja przerzutów

Onkolog musi koniecznie sprawdzić, czy przerzuty nowotworowe występują jedynie w samej wątrobie, czy też pojawiły się w innych narządach.

W przypadku jedynie wątroby skuteczne będzie leczenie operacyjne, polegające na usunięciu przerzutu, jeśli jednak zmiany są również gdzie indziej, to koniecznością jest wdrożenie w pierwszej kolejności, szerzej zakrojonego leczenia.

Ilość przerzutów w wątrobie

Konieczne jest również określenie, jak dużą część wątroby zajmuje tkanka chorobowa, w tym wypadku przerzuty. Specjaliści zaznaczają, że im ich mniej, tym lepiej, gdyż po pierwsze operacja będzie łatwiejsza, a po drugie w czasie zabiegu można usunąć jedynie określoną objętość tkanki, do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy bowiem jej określonej ilości.

To ile wątroby pozostanie w organizmie po operacji, stanowi jeden z czynników klasyfikacji do operacji. Zdarza się również, że to, w jaki sposób rozlokowane są zmiany w wątrobie, utrudnia działania chirurgów, lub nawet je uniemożliwia. Sytuacja taka ma miejsce, gdy dochodzi do umiejscowienia się zmian w bliskim sąsiedztwie istotnych struktur anatomicznych wewnątrz narządu, lub też, gdy znajdują się w wielu oddalonych od siebie punktach.

Planowanie optymalnego leczenia przerzutów w wątrobie odbywa się na podstawie dokładnej diagnostyki. Możliwość wykonania USG, TK, rezonansu magnetycznego czy badania PET jest tu kluczowa. Istotne jest również, aby w ośrodku istniały szerokie możliwości leczenia: operacyjne, chemioterapia, ablacje mikrofalowe, radioterapia stereotaktyczna.

Jak leczy się przerzuty do wątroby?

 1. operacyjne usunięcie zmian w wątrobie.
 2. ablacja mikrofalowa – metoda niszczenia przerzutów w wątrobie.
 3. chemioterapia – może być wykorzystywana przed przystąpieniem do operacji, jak i po jej przeprowadzeniu, jako rodzaj leczenia uzupełniającego.
 4. radioterapia – znajduje zastosowanie u pacjentów, u których nie ma możliwości wdrożenia innych metod lub nie przynoszą one rezultatów.
 5. przeszczep wątroby – stanowi rozwiązanie ostateczne, wykorzystywane jedynie w skrajnych przypadkach.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.