Suplementy diety dla chorych na raka
Wiele osób uważa, że regularne przyjmowanie niektórych suplementów diety może stanowić skuteczna ochronę przed rozwojem nowotworów, a nieco bardziej niebezpieczne teorie mówią nawet o ich leczeniu.
Nazywamy je groźnymi, gdyż osoby śmiertelnie chore na raka na pewnym etapie chwytają się każdej nadziei na wyzdrowienie. A konsekwencją zaufania pseudonaukowym publikacjom może być utrata szans na wyleczenie, znaczne powiększenie się nowotworu a nawet śmierć.
Wiemy już więc, że żaden suplement diety nie może stanowić wyłącznego lekarstwa na chorobę nowotworową. Warto jednak dokładnie rozważyć sens i konieczność ich przyjmowania w czasie leczenia.
Spis treści
Dieta a suplementacja
Pacjent onkologiczny powinien mieć odpowiednio dopasowaną i zbilansowaną dietę, najlepiej przygotowaną z troską o jego indywidualne potrzeby przez dietetyka klinicznego.
Taki rodzaj żywienia ma za zadanie dostarczyć nie tylko odpowiednią ilość kalorii, węglowodanów, białek i tłuszczy ale również składników mineralnych i witamin. Stosując się do zaleceń takiej diety nie powinny pojawiać się jakiekolwiek niedobory, które należałoby wyrównywać.
Niedobór i przedawkowanie
Osoby chore na raka pozostają pod stałą kontrolą lekarza, mają regularnie wykonywane badania, które pozwalają na wychwycenie wszelkich niedoborów witamin oraz minerałów w diecie. Jeśli takie się pojawią lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich suplementów, w przeciwnym wypadku nie ma takiej konieczności, gdyż w przypadku niektórych substancji, które wielu z nas uważa za zdrowe możemy w łatwy sposób doprowadzić do przedawkowania.
U wielu pacjentów onkologicznych rozwijają się niedobory witaminy B12. Jest ona bardzo istotna, ze względu na swoje uczestnictwo w procesach metabolicznych, zaś jej zbyt niski poziom może wywoływać niedokrwistość. Jednak nie ma żadnej uzasadnionej konieczności aby suplementować ją profilaktycznie.
Specjaliści ostrzegają również przed nadmierną suplementacją witaminy C, którą większość z nas uważa za nieszkodliwą. Nadmiernie duże dawki tego składnika przyjmowane przez dłuższy okres czasu mogą skutkować szeregiem powikłań, a pośród nich nawet rozwojem kamicy układu moczowego.
Suplementy a placebo
Wiele osób chorujących na nowotwory daje się skusić na suplementy diety, które z założenia mają przyspieszać porost włosów po chemioterapii. Zrozumiałe jest, że włosy są elementem estetycznym i bez nich czujemy się niejako naznaczeni przez chorobę.
Jednak po zakończeniu chemioterapii włosy po kilku tygodniach zaczynają samodzielnie odrastać. W większości przypadków zdecydowanie mocniejsze i ładniejsze niż były wcześniej. Błędne jest przekonanie iż ich wypadanie spowodowane jest niedoborami witamin i składników mineralnych. Włosy wypadają w czasie chemioterapii na skutek uszkodzenia mieszków włosowych poprzez stosowane leki.
Powszechnie można się więc spotkać z opinią iż suplementy diety na porost włosów po chemioterapii to zwykłe placebo. Jednak wiele osób je kupuje, z uwagi na poczucie komfortu jakie zyskują dla swojej psychiki. Chcemy znów być i wyglądać zdrowo a te suplementy dają nam poczucie, że wszystko znacznie szybciej wraca do normy.
Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. Najczęściej w ich składzie znajdują się jedynie naturalne składniki i jeśli pacjent dzięki tym specyfikom ma lepsze samopoczucie to lekarz nie zabroni ich stosowania, nie ma jednak takiej konieczności.
Przeciwnowotworowe i lecznicze działanie
Absolutnie należy zaznaczyć, że nie ma do tej pory jakichkolwiek potwierdzonych informacji na temat leczniczego działania suplementów diety i zawartych w nich witamin. Mowa tu w szczególności o Witaminie B17, która nazywana jest również amigdaliną.
Znajduje się w pestkach / nasionach licznych roślin – pigwy, migdałowca, wiśni, brzoskwini, czeremchy. Nadaje pestkom wyróżniający się gorzkawy smak oraz aromat, jednak z cała pewnością nie stanowi leku na raka.
Żadne prowadzone dotychczas badania nie przyniosły potwierdzenia takiej tezy, pojawiły się natomiast informacje, iż przyjmowanie suplementów amigdaliny może skutkować zatruciem poprzez cyjanki, które powstają w czasie rozpadu amigdaliny. Może dojść do niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby czy kwasicy mleczanowej.
Kontrola lekarza
Suplementacja w przypadku pacjentów onkologicznych powinna być w sytuacji gdy wyniki badań lub charakterystyczne objawy kliniczne wskazują na wystąpienie niedoboru.
Wówczas lekarz stosuje odpowiednie suplementy. Jednak w pierwszej kolejności możliwe jest wprowadzenie specjalnych preparatów odżywczych, które wypija się pomiędzy posiłkami lub dodaje do nich. Dopiero gdy takie działanie nie daje rezultatów lekarz wprowadza tabletki lub kapsułki.
Żadna osoba chorująca na nowotwór nie powinna samodzielnie wprowadzać suplementacji swojej diety, gdyż wiele z dostępnych na rynku może wchodzić w interakcję z lekami, które wykorzystywane są w leczeniu podstawowego schorzenia, a co za tym idzie zmniejszać jego skuteczność. Z tego powodu przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka warto skonsultować się ze swoim lekarzem.
W moim przypadku zdał egzamin Ovosan, niszczy chore komórki, nie wpływając na zdrowe. Do tego jest naturalny, co jest ogromnym plusem.
Ja stosowałem suplement Ovosan. W moim przypadku się sprawdził. Miałem raka, jestem po operacji i chemioterapii. Ovsan sprawił że faktycznie lepiej się czułem, a jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć o tym suplemencie, polecam książkę Ja, Ovosan.