Witaminy na raka – najpopularniejsze fakty i mity
Gdy stajemy przed diagnozą „rak” dotyczącą nas samych lub kogoś z naszych najbliższych poszukujemy wszelkich informacji i możliwości, które mogłyby w jakikolwiek sposób wesprzeć nas w trudnej walce z chorobą nowotworową. Jednym z elementów po który chętniej sięgamy jest udział witamin w profilaktyce i leczeniu tych trudnych schorzeń. Wokół ich udziału w skutecznej terapii przeciwnowotworowej narosło wiele mitów. Przedstawiamy listę prawd oraz zakłamań dotyczących suplementacji witaminowej w przypadku zachorowania na raka.
Spis treści
MIT
Amigdalina czyli witamina B17 jest lekarstwem na raka i powoduje jego reemisję
Nie potwierdzono tej teorii w żadnych przeprowadzonych do tej pory badaniach naukowych. Jednak istnieją potwierdzone informacje, iż przyjmowanie doustnych suplementów amigdaliny może spowodować silne zatrucie całego organizmu cyjankami które wytrącają się w czasie jej rozkładu w ustroju. Ryzyko ciężkiego zatrucia zdecydowanie wzrasta u osób, u których występuje niedobór witaminy B12 i zbyt wysoki poziom witaminy C.
MIT
Witamina C oraz B12 w wysokich dawkach są pomocne w walce z nowotworami
Przyjmowanie wysokich dawek jakiejkolwiek substancji aktywnej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, gdyż nawet w przypadku witamin, które większość z nas uważa wręcz za źródło zdrowia mogą pojawić się przedawkowania. Witamina B12 jest niezwykle istotna dla ludzkiego ustroju z uwagi na swój udział w procesach metabolicznych. Pomimo faktu iż niezwykle często u pacjentów onkologicznych rozwijają się niedobory tego składnika nie ma jakichkolwiek wskazań do prowadzenia rutynowej suplementacji. Z kolei nadmiar witaminy C może być szkodliwy dla układu moczowego.
PRAWDA
Przedawkowanie witaminy może być równie szkodliwe co jej niedobór
O przedawkowaniu witamin mówimy najczęściej w sytuacjach, gdy przez długi okres czasu przyjmowane są ich wysokie dawki w formie syntetycznej. Przedawkowanie z dietą jest wręcz niewykonalne. Jeśli doprowadzimy do wystąpienia nadmiaru witaminy A w naszym ustroju konsekwencją może być uszkodzenie wątroby, natomiast nadmiar witaminy C może zakończyć się kamicą układu moczowego.
PRAWDA (jednak nie do końca)
Jedzenie warzyw i owoców pomaga w walce z nowotworami
Wiedza jaką dysponujemy w dzisiejszych czasach stanowi, iż nie istnieje dieta lecznicza w przypadku chorób nowotworowych. Prawdą jest jednak, że wprowadzenie do swoich codziennych nawyków żywieniowych odpowiednich produktów i właściwe zbilansowanie diety o niektóre składniki może mieć działanie ochronne przed zachorowaniem na część nowotworów. Specjaliści wskazują również niezwykle ważną rolę jaką dieta pełni w czasie leczenia raka. Z całą pewnością nie można jej traktować jako jedynego rozwiązania, jednak w znaczącym stopniu wspiera i ułatwia osiągnięcie powrotu do zdrowia. Niektóre warzywa i owoce – pomidory, brokuły, kapustne i inne mogą więc wspierać prawidłową terapię nowotworów i kondycje pacjenta, jednak z pewnością nie stanowią lekarstwa.
MIT
Nagietek, pokrzywa, szałwia i krwawnik posiadają właściwości, które hamują wzrost nowotworów.
Wymienione powyżej składniki pełnią niezwykle istotną rolę w medycynie naturalnej. Wymienianie ich w kontekście chorób nowotworowych pojawia się z uwagi na ich właściwości przeciwzapalne. Jednak w żadnych dotychczasowych badaniach nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi jakoby miały one zmniejszać rozmiar guza. Z pewnością jednak znajdziemy w nich liczne substancje dobroczynne dla zdrowia, a wypicie szklanki naparu nie zaszkodzi, a może stać się częścią zbilansowanej diety, jednak nie zastąpi leczenia ani prawidłowo dobranej diety.
MIT
Jedzenie pestek owoców (jabłek, moreli, czereśni) może doprowadzić do zatrucia organizmu cyjankiem
Pomysł na ich jedzenie wynika z faktu, iż znajduje się w nich amigdalina, która zdaniem niektórych osób ma być lekarstwem na raka. Nie ma na to jednak żadnych dowodów. Dla osób obstających przy swojej wierze w cudowne wyleczenie z ich udziałem na pocieszenie można powiedzieć, ze zatrucie w wyniku jedzenia jest niemożliwe, gdyż zawartość amigdaliny w pestkach jest bardzo niewielka. Z ich spożywaniem powinno się jednak uważać gdyż mogą wywołać nudności, wymioty oraz silne bóle brzucha, a wszystkie te objawy mogą zmniejszyć tolerancję chemioterapii.
PRAWDA
Istotną rolę w walce z chorobami nowotworowymi pełni selen
Badania naukowe potwierdziły rolę selenu w profilaktyce niektórych chorób nowotworowych. Blokuje on rozwój i wzrost raka. Jego działanie polega na zablokowaniu syntezy DNA w komórkach nowotworu oraz na wzmocnieniu odporności organizmu. Do tej pory nie udało się potwierdzić roli selenu w leczeniu schorzeń nowotworowych, badania wciąż są prowadzone, jednak do czasu uzyskania miarodajnych wyników i jednoznacznych wskazań nie zalecane jest samodzielne suplementowanie tego składnika. Można dostarczać go w optymalnych ilościach z pożywieniem, jego wysokie dawki znajdziemy w rybach, skorupiakach, mleku oraz jego przetworach i nasionach roślin strączkowych.
MIT
Soda oczyszczona pomaga w leczeniu nowotworów
Nie istnieją jakiekolwiek dowody czy badania, które mogłyby stanowić potwierdzenie tej tezy.
MIT
W czasie chemioterapii warto stosować witaminowe suplementy diety aby zapobiec wypadaniu włosów
W czasie leczenia chemicznego włosy nie wypadają na skutek niedoborów witaminowych, a jako konsekwencja uszkodzenia mieszków włosowych przez stosowane leki. Kilka tygodni po zakończeniu leczenia włosy większości pacjentów zaczynają samodzielnie odrastać i najczęściej są znacznie mocniejsze niż wcześniej. Stosowanie suplementów diety w czasie leczenia na własną rękę jest niewskazane, gdyż może wystąpić interakcja z leczeniem, nie ma również takiej potrzeby. Po zakończeniu chemioterapii warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed ich zastosowaniem. Większość z nich opiera się na naturalnych składnikach, tak więc najczęściej lekarze nie zabraniają pacjentom ich stosowania, gdyż pozytywnie oddziałują one na psychikę chorych. Jednak również nie ma wzmożonej konieczności ich przyjmowania, bo włosy i tak odrosną.
PRAWDA
Przyjmowanie witaminowych suplementów diety w trakcie leczenia onkologicznego pomaga w uzupełnieniu niedoborów
Jest to prawda jednak nikt nie powinien rozpoczynać ich przyjmowania na własną rękę. Zasada ta znajduje zastosowanie jedynie w stanach gdy udowodniony zostanie niedobór jakiegoś składnika – poprzez badanie krwi lub wystąpienie charakterystycznych objawów klinicznych. W takiej sytuacji lekarz zleca odpowiednie suplementy. W przeciwnym razie rutynowa suplementacja jest niewskazana gdyż może powadzić do przedawkowania i np. zaburzenia wchłaniania innych składników.
PRAWDA
Niektóre suplementy, także witaminowe mogą powodować występowanie interakcji z lekami stosowanymi w terapii onkologicznej
Część suplementów diety może wpływać na leki onkologiczne zaburzając ich wchłanianie, powodując zaburzenia ich metabolizmu czy też wzrost ich wydalania. Każdy z tych czynników będzie miał negatywny wpływ na przebieg leczenia, więc każda suplementacja pacjentów z rakiem powinna być prowadzona z udziałem lekarza onkologa.
PRAWDA
Przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu diety czy witaminowego należy porozumieć się z lekarzem prowadzącym
Chodzi tu przede wszystkim o właściwe dobieranie sposobu dostarczania niezbędnych składników do ustroju chorego. Jeśli nie ma możliwość zaspokojenia jego potrzeb na witaminy i minerały dzięki zbilansowanej diecie lekarz zleci przyjmowanie specjalnych preparatów odżywczych, które dodaje się do spożywanych posiłków – zup a nawet deserów, wzbogacając je tym samym o cenne składniki. Dopiero w sytuacji gdy i ten sposób staje się zawodny podawane są suplementy diety w postaci tabletek i kapsułek. O ich wprowadzeniu powinien zadecydować lekarz.
MIT
Suplementy których skład oparty jest na naturalnych składnikach są w pełni obojętne dla stosowanego leczenia onkologicznego
Nigdy nie znamy całkowicie precyzyjnego składu preparatów tego typu. Inaczej jest ze zdrową żywnością, jednak tu skład jak i siła skoncentrowania poszczególnych składników po przetworzeniu może się różnić od tego jaki miały w naturalnej formie. Tu zachodzą więc również zmiany w sile działania jak i tym w jaki sposób działają.