Znaczenie tłuszczy w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych
Badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia – WHO wskazują na liczne powiązana rozwoju choroby nowotworowej oraz diety wysokotłuszczowej. Jednak zauważyć należy, że tłuszcze są niezbędnym elementem naszej diety. Istotne będzie więc wybieranie tych zdrowych i umiar w ich spożywaniu.
Spis treści
Jakie tłuszcze są wskazane w profilaktyce przeciwnowotworowej?
Za najważniejsze tłuszcze z punku widzenia naszego zdrowia, w kwestii zapobiegania chorobom nowotworowym uważa się kwasy Omega-3 oraz Omega-6. Stanowią one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Nasz organizm nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć, a są one mu konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Naszym zadaniem jest więc dostarczenie ich z pożywieniem.
Kwasy Omega-3 a nowotwory
Udowodniono, że dostarczanie z pożywieniem kwasów Omega-3 pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, jak również na rozwój schorzeń nowotworowych.
Prowadzono badania, które potwierdziły, że spożywanie ryb, które obfitują w kwasy omega-3 powoduje spadek zagrożenia rakiem prostaty, piersi i okrężnicy.
Ich dostarczanie do ustroju jest również wskazane dla osób, które już chorują. Udowodniono bowiem, że działają bezpośrednio na komórki nowotworowe zatrzymując wytwarzanie się nowych naczyń krwionośnych, których zadaniem byłoby odżywienie nowotworu.
Kwasy tłuszczowe Omega-6 a rak
Kwasy Omega-6 powinny być spożywane z umiarem jako uzupełnienie dobroczynnych Omega-3. Liczne badania pokazały, że dieta, która obfituje w Omega-6 zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi i przyspiesza rozwój guza.
Stosunkowo niedawno przeprowadzone zostały również badania na grupie przeszło 200 mężczyzn, które uwidoczniły związek takiej diety z rozwojem raka prostaty.
Inne badania natomiast pokazały, że może ona doprowadzić do znacznie bardziej agresywnego przebiegu raka prostaty, poprzez jego stymulowanie nawet w sytuacji gdy poziom testosteronu pozostaje w normie.
Stosowanie kwasów tłuszczowych w profilaktyce i w czasie nowotworu
Odpowiednie zbilansowanie diety i dostarczanie wraz z pożywieniem odpowiednich ilości obydwu wymienionych powyżej składników powoduje, że zdecydowanie spada ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Możliwe jest również zahamowanie postępu choroby w skutek zatrzymania tworzenia się nowych naczyń krwionośnych