Guz liściasty – przyczyny, objawy i leczenie

Guz liściasty stanowi łagodną odmianę nowotworu piersi. Lokalizuje się w podścielisku tkanki piersiowej. Jego wycięcie najczęściej skutkuje pełnym wyleczeniem, jednak zdarzają się przypadki jego nawrotów – odrastania. Najczęściej jest wielkości 2-7 centymetrów jednak jeśli nie podda się zmiany leczeniu może dojść do rozmiarów olbrzymich rzędu 20-30 centymetrów i wypełnić całą pierś.

Jego pojawienie się możliwe jest niezależnie od wieku jednak średni przedział zachorowań lokuje się około 45 roku życia. Jest to nowotwór, który zwykle nie zagraża życiu.

Objawy guza liściastego

W większości przypadków zauważalne będzie wyraźne zniekształcenie skóry oraz brodawki ze względu na uciskanie przez guz. Objawy tego nowotworu są trudne do zauważenia i wykrycia, gdyż są bardzo nie specyficzne, nie pojawiają się również żadne dolegliwości bólowe.

  • Wyczuwalne zgrubienie w piersi w czasie samobadania,
  • Fragment piersi w którym pojawił się nowotwór może wydawać się znacznie cieplejszy od okolicznych tkanek,
  • Pojawienie się czerwonej plamy na skórze piersi.

Rodzaje

  • Łagodny – po wycięciu występuje bardzo niewielkie ryzyko ponownego wystąpienia tego nowotworu,
  • Złośliwość graniczna – ten stopień nowotworu wyróżnia się dość wysokim ryzykiem odrośnięcia, jednak bardzo niską groźbą pojawienia się przerzutów,
  • Złośliwy – występuje wysokie prawdopodobieństwo przerzutów oraz ponownego pojawienia się guza.

Diagnoza

Rozpoznanie guza liściastego postawić można jedynie za pomocą badania mikroskopowego, które nie jest wykonywane bez wyraźnych wskazań.

Z tego powodu guz liściasty wykrywany jest zwykle dość późno. Każda kobieta powinna jak najlepiej znać swoje ciało, przeprowadzać regularne samobadanie i badania u specjalisty, wówczas istnieje szansa na wcześniejsze wykrycie choroby.

Po badaniu mikroskopowym określany jest rodzaj i wielkość zmiany i wówczas lekarze podejmują decyzję o rodzaju leczenia.

Leczenie guza liściastego

Leczenie guza liściastego odbywa się chirurgicznie. Jeśli u pacjentki stwierdzono łagodną postać nowotworu, zmiana jest usuwana z odpowiednim zapasem.

W poważniejszych odmianach konieczna może być amputacja piersi. Rozwój guza może pochłonąć długi okres czasu i pierwsze przerzuty mogą być widoczne dopiero po upływie 2-3 lat.

W celu ich stwierdzenia przeprowadza się odpowiednie badania i stosuje ukierunkowane leczenie. Im wcześniej wykryta zmiana tym łatwiejsza w leczeniu i mniejsze ryzyko wystąpienia przerzutów.