Stymulacja wzrostu nowych komórek mózgowych dzięki NSI-189

Współczesne leczenie depresji fokusuje się na podawaniu preparatów działających na neuroprzekaźniki typu serotonina, dopamina, noradrenalina, a nawet hormony np. melatonina. Okazuje się jednak, że tylko ok. 2/3 pacjentów leczonych z powodu depresji, osiąga zadowalające postępy kliniczne. Wiele z leków ma bowiem szereg działań niepożądanych. Alternatywą dla takich farmaceutyków okazują się nootropy, zwłaszcza NSI 189, który testowany na pacjentach z ciężką depresją, wykazał świetne rezultaty. Dodatkowo, NSI-189 ma duży potencjał we wzroście objętości mózgu i tworzeniu komórek.

NSI – 189 jak działa i co warto wiedzieć?

Eksperymentalne substancje nootropowe co jakiś czas wchodzą w nową fazę badań klinicznych. Tak też stało się w przypadku związku o nazwie NSI – 189, stworzonego w 2009 roku przez firmę biotechnologiczną Neuralstem. Testy nad nim zostały w części pokryte przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) oraz Narodowy Instytut Zdrowia (NIH), a ich celem było odkrycie nowego farmaceutyka, dzięki któremu leczenie objawów depresji byłoby skuteczniejsze i nie powodowałoby u pacjentów objawów ubocznych np. senności czy spadku sprawności intelektualnej.

Firma Neuralstem w dalszym ciągu bada zastosowanie NSI 189 w przypadku leczenia depresji, ale prowadzi również testy pod kątem pacjentów z urazami czy zwyrodnieniami mózgu, upośledzeniami funkcji poznawczych (w tym choroby Alzheimera, Parkinsona), zespołami stresu pourazowego. Od dawna bowiem wiadomo, że substancje nootropowe aktywizują proces tzw. neurogenezy, czyli tworzenia nowych komórek mózgowych oraz wykazują działanie neuroprotekcji, a więc ochrony tych wrażliwych i cennych ogniw w mózgu.

Zasada działania NSI-189 opiera się na stymulowaniu struktur zwanych hipokampami (obecne są w obu półkulach mózgu). Jak pokazały badania, osoby cierpiące na depresję mają w porównaniu ze zdrowymi pacjentami, mniejszy i różniący się kształtem hipokamp. Nootropy i terapia NSI 189 miała więc na celu uruchomić wzrost komórek mózgowych i zatrzymać ten pozytywny stan. Pierwsze fazy testów na grupie badawczej, w której ochotnikom podawano od 40 – 120 mg preparatu, pokazały że NSI-189 u wszystkich pacjentów spowodował znaczącą poprawę nastroju i złagodzenie objawów depresji (w tym zanik myśli samobójczych, lepszy obraz siebie, chęć „wyjścia do ludzi” i nawiązywania nowych relacji społecznych). Mało tego – ten pozytywny stan utrzymywał się nawet 2 miesiące po terapii! W kolejnych próbach laboratoryjnych, podawane pacjentom przez 28 dni substancje nootropowe, ponownie okazały się wielce zadowalające. NSI-189 spowodował u nich również poprawę pamięci, sprawności intelektualnej, skupienia i szybkości reakcji. Można więc wnioskować, że leczenie depresji środkami typu nootropy będzie przyszłością i prawdziwą nadzieją dla osób borykających się z tym schorzeniem psychicznym.

Stosowanie NSI – 189 skutkuje stymulacją wzrostu nowych komórek mózgowych

Zadaniem hipokampa jest również przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej – w ten sposób zyskujemy wspomnienia oraz przyswajamy nową wiedzę. Hipokamp odpowiada więc za cały proces pamięci, a dodatkowo – orientację przestrzenną oraz wzrost komórek mózgowych. Dzięki stosowaniu NSI 189 można więc poprawić efektywność pracy hipokampa nawet o blisko 20%. W praktyce oznacza to ogólne polepszenie funkcji mózgu, a użytkownicy zgłaszają takie pozytywne efekty jak m.in. wzrost zapamiętywania i wydajniejszy proces przyswajania wiedzy, podwyższenie energii oraz samopoczucia, wzrost motywacji, podejmowanie trafniejszych decyzji życiowych, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów i poprawa jakości relacji interpersonalnych, wzrost elokwencji. Co ciekawe – palacze papierosów, którzy postanowili zerwać z nałogiem i zaczęli zażywać NSI-189, wskazali na fakt, że substancja ta pozwala im na lepsze kontrolowanie emocji, tak zachwianych przy ostawieniu nikotyny (nastąpiło u nich łatwiejsze opanowanie np. wybuchów złości czy agresji).

Dodatkowo, substancje nootropowe mają też za zadanie skutecznie chronić układ nerwowy. Uszkodzenie hipokampa, powstałe na skutek np. niedotlenienia, niedokrwienia czy urazów mózgu, padaczki, schizofrenii i innych chorób, może wywołać chociażby problemy z przyswajaniem nowej wiedzy, zapamiętywaniem czy odtwarzaniem wspomnień. Nootropy wspierają więc mózg w rekonwalescencji po tego typu chorobach, a u osób starszych, u których występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – NSI 189 może zastosować procesy degeneracji komórek mózgowych.

Choć NSI-189 znajduje się jeszcze w fazie testów, ustalono bezpieczną dawkę jego zażywania. Sugeruje się suplementowanie od 40 – 80 mg dziennie (nie przekraczając dawki 120 mg). Zaleca się przyjmować go na czczo i nie łączyć z np. lekami psychotropowymi. Badania z udziałem ludzi nie pokazały negatywnych skutków ubocznych ale mimo wszystko, te nootropy nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.