Materiały szewne w chirurgii – Vademecum instrumentariusza

Materiały szewne produkowane są z różnych materiałów i w wielu grubościach, przez co mają odmienne właściwości. Podczas wyboru nici należy brać pod uwagę między innymi wymaganą siłę podtrzymywania, okres absorpcji, plastyczność oraz biokompatybilność.

Materiał nici chirurgicznej a jej właściwości

Niektóre nici chirurgiczne z upływem czasu ulegają absorpcji. Są to przede wszystkim szwy produkowane z kwasu poliglikolowego, poliglekapronu oraz polidioksanonu. Materiały szewne, zdolne do samorozpadu używane są do zespoleń chirurgicznych w obrębie tkanek wewnątrz organizmu. Nici chirurgiczne niewchłanialne stosowane są z kolei tam, gdzie wskazane jest stałe zbliżenie tkanek lub w miejscach gdzie nie ma trudności z usuwaniem szwów po zagojeniu się rany. Zalicza się do nich materiały produkowane z nylonu, jedwabiu, lnu czy stali nierdzewnej.

Nici chirurgiczne wchłanialne

  • Szwy z kwasu poliglikolowego – ulegają absorpcji w bardzo krótkim czasie. Mogą być stosowane tam, gdzie wymagany jest krótki okres podtrzymywania rany. Ich wysoka biokompatybilność redukuje ryzyko powstania powikłań.

  • Szwy z poliglekapronu – mają bardzo wysoką początkową siłę podtrzymywania tkanki. Nici PGCL są wysoce plastyczne i miękkie.

  • Szwy z polidioksanonu – odznaczają się długim okresem podtrzymywania tkankowego. Ponadto są elastyczne i odporne na rozciąganie.

Nici chirurgiczne niewchłanialne

  • Szwy stalowe – odznaczają się dużą plastycznością. Drut stalowy jest odporny na pękanie podczas wiązania nawet przy dużym rozciąganiu. Niestety, ze względu na sztywność materiału są nieporęczne.

  • Szwy nylonowe – charakteryzują się dużą wytrzymałością na rozciąganie i małą sprężystością. Posiadają pamięć skrętu, przez co podczas wiązania nie są poręczne.

  • Szwy jedwabne – nie posiadają pamięci skrętu, więc są poręczne i łatwe w wiązaniu. Co ważne, po zaimplementowaniu z czasem stopniowo tracą wytrzymałość.

  • Szwy lniane – ze względu na minimalną pamięć skrętu, charakteryzują się wysoką poręcznością.Ich zastosowanie gwarantuje wysoką wytrzymałość węzła.

Grubość nici a jej zastosowanie

Nici chirurgiczne produkowane są w różnych rozmiarach. W zależności od rodzaju operowanej tkanki chirurg może potrzebować nici cienkich, o średniej grubości lub grubych. Do zabiegów z zakresu mikrochirurgii zaleca się stosować materiały jak najcieńsze. Z kolei w ortopedii najlepiej używać nici grubych o dużej wytrzymałości. Rozmiary nici najczęściej podaje się w oparciu o standard USP.

Nici cienkie – od 11/0 do 3/0 USP

Cienkie nici chirurgiczne pozwalają chirurgowi zachować minimalny uraz tkanki podczas pasażu. Z tego względu stosuje się je przede wszystkim w chirurgii plastycznej, urologii oraz w okulistyce. Na najcieńsze materiały szewne warto zdecydować się w przypadku wykonywania zabiegów takich jak sklerektomia, przeszczep rogówki czy zespalanie naczyń krwionośnych. Ponieważ zastosowanie cienkich nici pozwala zachować wysoki efekt estetyczny, lekarze często sięgają po nie podczas zaopatrywania ran skórnych w obrębie twarzy oraz dłoni.

Nici o średniej grubości – od 2/0 do 2 USP

Kiedy rana wymagająca zszycia odznacza się dużym napięciem, lekarz powinien zastosować nici chirurgiczne o średniej grubości. Wytrzymałość materiałów szewnych w rozmiarach od 2/0 do 2 USP jest bardzo wysoka. W związku z tym, przy ich zastosowaniu ryzyko zerwania szwu chirurgicznego zostaje znacznie ograniczone. Nici chirurgiczne o średniej grubości mogą być stosowane w przypadku szycia skóry, nawet przy znacznym jej napięciu. Rekomendowane są do zabiegów z zakresu położnictwa, chirurgii estetycznej oraz urologii.

Nici grube –  od 3 do 7 USP

Grube nici chirurgiczne powodują stosunkowo duży uraz tkanki podczas pasażu, ale jednocześnie są niezwykle wytrzymałe na rozciąganie. Ich zastosowanie jest konieczne w przypadku zabiegów z zakresu chirurgii ortopedycznej. Nici chirurgiczne w rozmiarach od 3 do 7 USP najlepiej sprawdzają się do przyszywania dużych struktur oraz zespoleń ortopedycznych. Czasami jednak stosowane są również w położnictwie i ginekologii. Wybierając grube nici chirurgiczne warto zdecydować się na takie o wysokiej elastyczności. Odpowiednio dobrane materiały szewne pozwolą na łatwe zawiązanie węzła bez ryzyka pęknięcia szwu.

Za wsparcie merytoryczne przy pisaniu artykułu dziękujemy firmie Madens, która zajmuje się dystrybucją produktów chirurgicznych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.