Rosną możliwości leczenia nowotworów w ciąży

Poziom dzisiejszej medycyny i nowoczesne wdrażane nieustannie rozwiązania sprawiają, że choroby nowotworowe w okresie ciąży, zaczynają zdecydowanie lepiej rokować. Możliwości terapeutyczne są ogromne i nieustannie się zwiększają, tak że większość schorzeń onkologicznych w tym wyjątkowym okresie można leczyć z sukcesem, a panie mają bardzo duże szanse na urodzenie całkowicie zdrowych dzieci.

Obecnie prowadzone statystyki ukazują, że u dzieci kobiet z problemem onkologicznym, znacznie większe problemy wynikają z wcześniactwa niżeli z leczenia przeciwnowotworowego matki.

Coraz więcej przyszłych matek z rakiem

Ilość nowotworów pośród ciężarnych jest zdecydowanie coraz większa.

Wynika to między innymi z tego, że obecnie później decydujemy się na posiadanie potomstwa, a zachorowalność na nowotwory wzrasta wraz z wiekiem.

Jakie nowotwory stwierdzane są u ciężarnych?

U kobiet w ciąży zdecydowanie najczęściej rozpoznaje się raka piersi. Za najbardziej problematyczne uznaje się również nowotwory w obrębie przewodu pokarmowego lub raka jajnika. Ich wykrywalność pozostaje na niskim poziomie, gdyż wczesne symptomy mylone są z początkowymi objawami ciąży i pomijane.

Jeśli dochodzi do zachorowania na nowotwór w ciąży, istotne jest szybkie rozpoznanie choroby, gdyż istnieją elementy, takie jak czynniki hormonalne, wiek pacjentki czy obecność łożyska, które mogą sprzyjać znacznie szybszemu rozwojowi zmiany.

Opieka nad ciężarną z rakiem

Do niedawna poziom świadomości i czujności onkologicznej w grupie kobiet ciężarnych pozostawał na bardzo niskim poziomie. Sytuację tę postanowili zmienić lekarze i specjaliści, którzy sformułowali polskie „Standardy postępowania w przypadku choroby nowotworowej u kobiet w ciąży”.

Ich celem jest przede wszystkim wypracowanie wzmożonej czujności, u kobiet, które decydują się na dziecko (głównie tych po 40 roku życia, które są nawet 10 razy bardziej zagrożone nowotworem niż matki 25-letnie). Jednocześnie baczniejszą uwagę na symptomy sugerujące zmiany onkologiczne powinni zwracać również lekarze, szczególnie ginekolodzy, pod których stałą opieką pozostają te panie.

Normy, jakie mają obowiązywać w naszym kraju powstały w oparciu o rekomendacje International Network on Cancer, Infertility and Pregnancy, czyli Międzynarodowej Grupy Badawczej Rak, Płodność i Ciąża.

Prowadzone badania ukazały, że jeśli dobrany zostanie odpowiedni rodzaj chemioterapii, to nie stanowi on zagrożenia dla dziecka, nie każdy lek chemioterapeutyczny przechodzi przez łożysko. Jednocześnie nadal są one skuteczne i dają matce zdecydowanie większe szanse na skuteczne leczenie, które musi być podjęte już w czasie ciąży.

Specjaliści zaznaczają, że istotne jest, aby pacjentki ciężarne, z chorobą onkologiczną były odpowiednio prowadzone. Powinny one pozostawać pod opieką wysoce wyspecjalizowanych ośrodków, o III stopniu referencyjności.

Placówka powinna dysponować ginekologiem-położnikiem, ginekologiem-onkologiem, perinatologiem, onkologiem klinicznym oraz neonatologiem.

Prowadzenie chemioterapii w ciąży zwiększa szanse matki na wyzdrowienie i przeżycie. Wykazano, że narażenie w okresie płodowym na działanie chemioterapeutyków, nie wpływa w żaden sposób na rozwój dziecka.

Każdy kolejny tydzień w łonie matki zwiększa szanse malucha na przeżycie i pełną sprawność w przyszłości, z tego powodu pełen zespół lekarz dąży do możliwie jak najdłuższego utrzymania ciąży w czasie leczenia onkologicznego – o ile może ono być skuteczne, aby w miarę możliwości dziecko urodziło się dopiero w momencie, gdy będzie w stanie samodzielnie przeżyć.

Konieczność wdrożenia leczenia onkologicznego nie jest równoznaczna z koniecznością terminacji ciąży. Wręcz przeciwnie, obecnie dzięki obowiązującym normom, wiedzy i dostępności leków specjaliści toczą walkę o życie zarówno matki, jak i dziecka i w dużej ilości przypadków udaje im się ją wygrać.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.