Dieta a rak trzustki – co wolno jeść a czego unikać?

Zalecenia dietetyczne w przypadku raka trzustki uzależnione są od etapu choroby oraz rodzaju zastosowanego leczenia. Skrupulatne stosowanie się do wymogów związanych z jedzeniem może w skuteczny sposób odciążyć chory narząd i doprowadzić do wzrostu szans na wyleczenie.

Jednym z ważniejszych aspektów diety trzustkowej jest fakt, iż powinna zostać spersonalizowana i dostosowana do potrzeb konkretnego chorego. Musi ona zawierać odpowiednią dla danej osoby ilość kalorii, która zaspokoi w pełni jej zapotrzebowanie energetyczne, oraz właściwą ilość składników odżywczych, które zapewnią właściwe funkcjonowanie organizmu.

Podstawowe zasady dla diety w przypadku raka trzustki nazywają ją przede wszystkim przyjazną dla układu pokarmowego co oznacza, że powinna być lekkostrawna, zawierać możliwie jak najmniej tłuszczy oraz dużo błonnika.

Co wolno jeść przy raku trzustki?

Osoby z rakiem trzustki powinny przede wszystkim stosować się do podstawowych zasad zdrowego żywienia, obowiązujących wszystkich pacjentów onkologicznych.

Warto mieć na uwadze iż prawidłowe żywienie pozwala wzmocnić organizm i zagwarantować mu lepsze funkcjonowanie, co w czasie walki z chorobą jest niezwykle istotne i zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

  • Spożywane posiłki powinny być niewielkie, najlepiej zjadać 5 do 8 posiłków w ciągu dnia, jednak w mało obfitych porcjach.
  • Produkty zawierające wysokie dawki błonnika pokarmowego – warzywa i owoce stanowią niezwykle istotny element codziennej diety chorych z rakiem trzustki. Powinny one być podawane bez skóry, obrane i najlepiej jeśli pochodzą z ekologicznych upraw, gdyż wówczas nie zawierają szkodliwych pestycydów.
  • Seler – jest to warzywo bardzo wskazane w przypadku pacjentów chorych na raka trzustki. Jak udowadniają naukowcy z Uniwersytetu of Illinois zawarte w tym warzywie flawonoidy – a dokładnie wysoka dawka apigeniny, może sprawiać iż komórki nowotworu stają się bardziej podatne na oddziaływanie chemioterapii. Nieoceniona jest również wysoka zawartość luteoliny – wykazuje ona silne właściwości przeciwzapalne, może więc niwelować zagrożenie rozwoju nowotworu. Pamiętajmy jednak iż samo jedzenie selera nie zastąpi konwencjonalnej terapii, może jednak wspomóc proces dochodzenia do pełni zdrowia.
  • Pośród innych produktów jakie chory na raka trzustki może jeść bez obaw wymienia się : chude mleko, czerstwe pieczywo, chude, białe mięso.
  • U wielu chorych na nowotwory trzustki zdarza się nietolerancja mięsa z uwagi na odczuwanie nieprzyjemnych doznań smakowych. Wówczas zaleca się marynowanie mięsa w oliwie z dodatkiem ziół, soku z cytryny lub musie z jabłek w celu uzyskania poprawy jego smaku.

Jakich produktów unikać w przypadku raka trzustki?

  • Rezygnacja z tłuszczy – pozwoli to na znaczące odciążenie tego organu, którego główną funkcją jest właśnie ich trawienie. Zasada ta przewiduje głównie zminimalizowanie ilości spożywanych tłuszczy pochodzenia zwierzęcego – czyli nasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Obróbka – potrawy powinny być gotowane na parze, pieczone w foli w piekarniku, gotowane w wodzie bez wcześniejszego obsmażania.
  • Produkty mleczne – konieczne jest również skrupulatne ich dobieranie. Zamiast tłustej śmietany zdecydujmy się np. na odtłuszczony jogurt.
  • Rezygnacja ze słodyczy – w nich również znajduje się wysoki poziom tłuszczu.
  • Oprócz tego nie należy spożywać ; grzybów, rzodkiewek, fasoli, kapusty, grochu oraz ostrych przypraw, kalafiora, jajek.
  • Rezygnacja z alkoholu.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.