Renty dla pacjentów onkologicznych kosztują więcej niż leczenie raka

Polskie Towarzystwo Onkologiczne wystosowało list do Ministerstwa Zdrowia, w którym prezentuje, że z roku na rok fundusze niezbędne w walce z nowotworami są coraz większe. W liście zaprezentowano dane zgromadzone w województwie dolnośląskim, dotyczące zaledwie 8 schorzeń onkologicznych.

Statystyki w tej dziedzinie medycyny nieustannie rosną, gdyż obecnie, co roku, o raku dowiaduje się przeszło 160 tysięcy osób w Polsce.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na jednego leczonego z powodu raka pacjenta wydaje aż czterokrotnie więcej niż Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym zauważalny staje się duży i wciąż rosnący problem odpowiedniego finansowania dla chorych.

Ile kosztuje pacjent onkologiczny?

Sformułowanie takie brzmi bezlitośnie, jednak taka jest rzeczywistość, że leczenie kosztuje.

Biorąc jako przykład najpowszechniejszy nowotwór, czyli rak płuca dowiadujemy się, że rocznie na jednego chorego NFZ wydaje 6-6,5 tysiąca złotych, natomiast ZUS aż 15 tysięcy złotych.

Potrzeba zmian

Aby możliwe stało się wprowadzenie zmian, w tym zakresie konieczne jest rozszerzenie wachlarza działań profilaktycznych. Pacjent z rakiem powinien być możliwie jak najwcześniej zdiagnozowany. Wdrożone leczenie na początkowym etapie choroby daje zdecydowanie większe szanse na to, że z czasem wrócą oni do pracy.

W takiej sytuacji przestaną obciążać państwo tzw. kosztami pośrednimi, czyli rentą wypłacaną przez ZUS. Zdaniem lekarzy większość pacjentów chce powrotu do pracy, ma to związek z ich kondycją psychiczną, chcą normalnie i godnie żyć.

Prognozy przewidują, że w najbliższych latach ilość nowych zachorowań na nowotwory wzrośnie nawet o kilkanaście procent rocznie, co oznacza, że schorzenia onkologiczne staną się główną przyczyną zgonów w społeczeństwie.

Z pewnością oznacza to potrzebę i konieczność wdrożenia jak najszerzej zakrojonej profilaktyki w tym zakresie. Mimo wszystko naszej uwadze nie może umknąć, iż coraz to nowsze terapie i rozwiązania medyczne sprawiają, że rosnąca ilość nowotworów staje się schorzeniami przewlekłymi.

Krajowy Rejestr Nowotworów posiada dane, wyliczenia, które pozwalają na określenie, że obecnie w Polsce co najmniej milion osób choruje na jakiś rodzaj nowotworu.

Autorzy listu otwartego do Ministra Zdrowia zaznaczają, że koniecznością jest wprowadzenie systemowych zmian w opiece nad pacjentami onkologicznymi. Tak więc zawiera on również listę działań, jakie zdaniem lekarzy powinny zostać podjęte jak najszybciej.

  1. Pacjenci powinni mieć zapewnioną pełną i odpowiednio skoordynowaną opiekę na wszystkich etapach leczenia.
  2. Wprowadzenie i obowiązkowe stosowanie określonych wskaźników jakości, które placówki będą musiały podawać do wiadomości publicznej.
  3. Wprowadzenie odpowiednio dopasowanych do schorzeń nowotworowych standardów postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego, aby pacjenci byli leczeni nowocześnie i w najlepiej rokujący dla nich sposób.
  4. Należy wziąć pod uwagę koszty pośrednie, jakie ponosi ZUS w czasie analizowania efektywności ekonomicznej w procedurach onkologicznych.
  5. Wprowadzenie zmian w kwestii wyceny kompleksowych świadczeń onkologicznych, finansowanie powinno odbywać się na zasadzie premiowania za usługi wyższej jakości oraz płacenia za osiągane wyniki leczenia.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.