phone app sex toy nigeria hookup app hookup sites for threesomes free hookup calgary

Chemioterapia w ciąży – leczenie nowotworu

Po usłyszeniu szczęśliwej nowiny o ciąży, niektóre panie muszą zmierzyć się z znacznie mniej optymistyczną, gdyż wykrywa się u nich nowotwór. W okresie brzemiennym najpowszechniej stwierdza się raki piersi, rzadziej raka jajnika czy szyjki macicy. Zdarzają się również czerniaki i białaczki (ostra białaczka szpikowa) czy chłoniaki (Chłoniak Hodgkina czyli ziarnica złośliwa). Sporadycznie diagnozowane są również inne rodzaje nowotworów w tym np. rak płuca.

Lekarze o nowotworze w ciąży

Z całą pewnością z medycznego punktu widzenia wystąpienie złośliwego nowotworu w okresie ciąży stanowi sytuację o dużej trudności klinicznej.

Większość chorób nowotworowych wymaga bowiem agresywnego i obciążającego leczenia, które pozwoli na uzyskanie wyleczenia, często liczy się również czas.

W tym okresie jednak konieczne jest dodatkowe zadbanie o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla płodu.

Leczenie nowotworu w ciąży

Większość metod leczniczych nie jest wykluczonych dla ciężarnych. Często konieczne jest zastosowanie dodatkowych zasad bezpieczeństwa.

Problemem może być odpowiednia diagnostyka gdyż ciąża wyklucza badania wykorzystujące promieniowanie jonizujące.

Najczęściej inwazyjne leczenie nowotworu odradzane jest w czasie I trymestru. Wynika to z faktu iż w tym czasie dynamicznie rozwijają się narządy płodu i dodatkowa ingerencja może grozić większym ryzykiem wystąpienia groźnych wad wrodzonych.

Dopuszcza się operacje w czasie ciąży, w uzasadnionych przypadkach nawet radioterapię. Wykluczona jest hormonoterapia. W przypadku chemioterapii najczęściej nie ma większych przeciwwskazań.

Przeważająca ilość leków, które stosowane są w terapiach chemicznych może zostać podana kobietom w ciąży, bez negatywnego wpływu na płód. Często spotykaną praktyką jest jednak odczekanie do zakończenia I trymestru ciąży.

Chemioterapia w ciąży – nie zawsze bezpieczna

Jeśli kobieta w czasie trwania ciąży dowie się o chorobie nowotworowej, to zastosowanie chemioterapii nie będzie stanowić bardzo dużego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka.

Warunkiem jest jednak wdrożenie odpowiedniej terapii dopiero po zakończeniu I trymestru. Jeśli zaś w czasie leczenia nowotworu – w trakcie stosowania chemioterapii i naświetlań okaże się, że kobieta jest w ciąży istnieje wysokie ryzyko rozwinięcia się wad wrodzonych u płodu.

W trakcie terapii nowotworowej pacjentki powinny być uczulane na stosowanie skutecznej antykoncepcji. Dane takie pochodzą z badań belgijskich lekarzy.

Czy konieczne jest przerwanie ciąży, gdy stwierdzony jest nowotwór?

Nowotwór nie powoduje konieczności przerwania ciąży, nie udowodniono aby takie postępowanie poprawiało rokowania chorych kobiet.

Schorzenia nowotworowe najczęściej leczone są wszelkimi możliwymi metodami. Jeśli kobieta wymaga bardziej inwazyjnego leczenia planowane jest wcześniejsze rozwiązanie ciąży, jednak na tyle późno aby dziecko odpowiednio się rozwinęło.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.