100 free hookup apps for iphone which dating app is best for hookups 9ja hookup sites high school hookups free download best hookup bio genuine hookup sites uk

Chirurgiczne leczenie raka

Chirurgia onkologiczna jest podstawową metodą leczenia chorób nowotworowych. Jednocześnie uznaje się ją za najstarszy model terapeutyczny, tych często śmiertelnych schorzeń. Z uwagi na fakt, iż każdy człowiek jest inny i również różnią się nasze choroby nowotworowe schemat postępowania operacyjnego również określany jest w sposób indywidualny.

Podstawowe zasady chirurgii onkologicznej:

  1. Rozpoczęcie leczenia możliwie jak najszybciej po rozpoznaniu choroby. Jeśli nowotwór jest operacyjny należy jak najszybciej skierować chorego na operację jego usunięcia. Wówczas rosną w znaczący sposób szansę powodzenia całej terapii.
  2. Całkowite usunięcie zmiany nowotworowej wraz z zapasem otaczających tkanek. W ciele pacjenta nie powinny zostać żadne komórki nowotworowe, które mogłyby spowodować ponowny wzrost guza. W razie wątpliwości stosuje się leczenie uzupełniające.

Rodzaje operacji onkologicznych

1. Operacje diagnostyczne – Klasyfikacja nowotworu do operacji odbywa się najczęściej na podstawie badań obrazowych takich jak RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach nie jest jednak możliwe dokładne zdiagnozowanie zmian w taki sposób, wówczas wykorzystuje się operację diagnostyczną. W ich przebiegu lekarz dokonuje pobrania wycinka tkanek w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego i dokładnego określenia z jakim nowotworem walczymy.

2. Operacje radykalne – ich celem jest całkowite usunięcie guza nowotworowego na granicy zdrowych tkanek. Zabieg taki możliwy jest jeśli mamy pewność, ze nie występują przerzuty i że usunięty zostanie cały nowotwór.

3. Operacje paliatywne – ich podstawowym zadaniem jest poprawa komfortu życia chorego. Nie mówimy tu już o jego wydłużeniu, jednak jeśli zmiana jest zbyt duża bądź powoduje ucisk na inne narządy, wywołując ból lub inne objawy rozważa się jej operacyjne zmniejszenie.

4. Operacje oszczędzające – ten rodzaj operacji można stosować zwykle jedynie w sytuacji gdy nowotwór pozostaje w swojej początkowej fazie rozwoju. Zmiana rakowa usuwana jest w całości na pograniczu zdrowych tkanek. Nie usuwa się całego narządu, pozostawia się go aby w dalszym ciągu spełniał swoje funkcje.

5. Operacje przerzutów – usuwane są zajęte komórkami nowotworowymi węzły chłonne oraz izoluje się przerzuty do odległych narządów.

6. Operacje profilaktyczne – istnieje wiele nowotworów niezłośliwych, które nie powodują zagrożenia dla życia chorego ani żadnych poważnych objawów. Jednak w niektórych przypadkach lekarze decydują się na ich usunięcie aby uniknąć możliwości ich zezłośliwienia i stworzenia zagrożenia dla życia.

7. Operacje odtwórcze – znajdują zastosowanie dłuższy czas po zakończeniu leczenia. W przypadku gdy pacjent został pozbawiony konkretnej części ciała można za pomocą jego własnych tkanek lub materiałów syntetycznych doprowadzić do ich odbudowy. Możliwe jest również sprzężenie tych dwóch metod.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.