Choroby nowotworowe a picie kawy – zagrożenie czy ochrona?

Na świecie nieustannie prowadzi się najróżniejsze badania mające określić oddziaływanie tego co pijemy, spożywamy i co nas otacza na nasze zdrowie. To co zalecano nam jeszcze 10 lat temu teraz może być powszechnie uznawane za niezdrowe i wskazuje się na konieczność zmiany nawyków. Podobnie sprawa ma się w przypadku kawy. Jeszcze jakiś czas temu uważano ją za jeden z czynników predysponujących do rozwoju chorób nowotworowych, jednak współczesne badania wskazują na coś zupełnie odmiennego.

Dobroczynne działanie kawy potwierdzone badaniami

Przez okres 18 lat poddano obserwacji grupę ponad 200 000 osób. Obserwowano nawyki żywieniowe, styl życia oraz spożycie kawy. Uzyskane wyniki potwierdziły, że picie znacznych ilości kawy wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka wątroby u obu płci o 42%.

Okazało się również, że kawa podobnie oddziałuje w przypadku raka prostaty u mężczyzn czy raka macicy u kobiet. Jeszcze stosunkowo niedawno z prowadzonych badań, niejednoznacznie ale wynikało, że picie kawy może zwiększać zachorowalność na niektóre nowotwory, obecnie uważa się, że może ona stanowić czynnik silnie obniżający ryzyko rozwoju choroby.

Nowotwory a kawa – wątpliwości

Do dnia dzisiejszego nie mamy zgromadzonej wiedzy, która pozwalałaby nam określić jaki wpływ ma kawa w przypadku nowotworów przełyku czy jelita grubego.

Nie wykazano również ochronnego działania kawy w przypadku nowotworów nerki, pęcherza moczowego czy żołądka.

W jaki sposób kawa chroni przed nowotworem?

Działanie ochronne kawy w przypadku nowotworów przypisuje się przede wszystkim jej właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Oprócz tego kawa blokuje proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych w obrębie guzów, blokuje rozwój samych komórek nowotworowych, działa regulacyjnie na procesy naprawcze struktur DNA, reguluje apoptozę czyli tzw. zaprogramowaną śmierć komórki.

Pozytywnie oddziałuje również na inne mechanizmy i procesy zachodzące w ludzkim organizmie.

Ile kawy należy pić?

Jak wiadomo we wszystkim należy zachować umiar. W badaniach wykazano, że ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory spada u osób, które wypijają co najmniej 6 filiżanek kawy tygodniowo.

Nie warto jednak popadać w skrajności, gdyż jeśli każdego dnia będziemy wypijać po kilka kaw będziemy silniej narażeni na rozwój innych schorzeń, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy czy nadciśnienie tętnicze.

Choroby nowotworowe a picie kawy – zagrożenie czy ochrona?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.