100 free hookup apps for iphone sex positive app best totally free hookup apps best gay hookup sites 2021 9ja hookup sites

Przerzuty do wątroby, jakie nowotwory je powodują?

Wątroba stanowi niezwykle istotny dla naszego organizmu narząd. Odpowiada m.in. za jego oczyszczanie, filtrowanie i usuwanie toksycznych substancji przemiany materii. Niestety jest również jednym z organów, w których najpowszechniej lokalizują się przerzuty nowotworów złośliwych. Ich pojawienie się może mieć miejsce w przebiegu różnych nowotworów.

Najczęściej, jako źródło przerzutów do wątroby rozpoznaje się:

  1. raka jelita grubego,
  2. raka trzustki,
  3. raka żołądka,
  4. raka piersi,
  5. czerniaka,
  6. raka płuca.

W przypadku raka jelita grubego, aż w 10-20% przypadków mamy do czynienia z tzn. przerzutami synchronicznymi, czyli zmianami w wątrobie, które rozpoznawane są w tym samym czasie, co same zmiany w obrębie jelita.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości postępowania, gdy dochodzi do pojawienia się przerzutów nowotworowych w wątrobie. Konieczne jest jednak indywidualne dobranie postępowanie, dla każdego pacjenta.

Rozpoznanie nowotworu podstawowego

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, jaki nowotwór spowodował pojawienie się przerzutów do wątroby. Przerzuty z odmiennych narządów cechują się odmienną biologią oraz dynamiką.

Inne postępowanie będzie wskazane w przypadku rozprzestrzeniania się nieprawidłowych komórek z nowotworu jelita grubego, a inną z raka piersi.

W przypadku tych pochodzących od raka jelita najczęściej podejmuje się decyzję o ich zniszczeniu lub wycięciu.

Z kolei w przypadku etiologii przerzutów w raku piersi interwencja chirurgiczna jest niewskazana.

Lokalizacja przerzutów

Onkolog musi koniecznie sprawdzić, czy przerzuty nowotworowe występują jedynie w samej wątrobie, czy też pojawiły się w innych narządach.

W przypadku jedynie wątroby skuteczne będzie leczenie operacyjne, polegające na usunięciu przerzutu, jeśli jednak zmiany są również gdzie indziej, to koniecznością jest wdrożenie w pierwszej kolejności, szerzej zakrojonego leczenia.

Ilość przerzutów w wątrobie

Konieczne jest również określenie, jak dużą część wątroby zajmuje tkanka chorobowa, w tym wypadku przerzuty. Specjaliści zaznaczają, że im ich mniej, tym lepiej, gdyż po pierwsze operacja będzie łatwiejsza, a po drugie w czasie zabiegu można usunąć jedynie określoną objętość tkanki, do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy bowiem jej określonej ilości.

To ile wątroby pozostanie w organizmie po operacji, stanowi jeden z czynników klasyfikacji do operacji. Zdarza się również, że to, w jaki sposób rozlokowane są zmiany w wątrobie, utrudnia działania chirurgów, lub nawet je uniemożliwia. Sytuacja taka ma miejsce, gdy dochodzi do umiejscowienia się zmian w bliskim sąsiedztwie istotnych struktur anatomicznych wewnątrz narządu, lub też, gdy znajdują się w wielu oddalonych od siebie punktach.

Planowanie optymalnego leczenia przerzutów w wątrobie odbywa się na podstawie dokładnej diagnostyki. Możliwość wykonania USG, TK, rezonansu magnetycznego czy badania PET jest tu kluczowa. Istotne jest również, aby w ośrodku istniały szerokie możliwości leczenia: operacyjne, chemioterapia, ablacje mikrofalowe, radioterapia stereotaktyczna.

Jak leczy się przerzuty do wątroby?

  1. operacyjne usunięcie zmian w wątrobie.
  2. ablacja mikrofalowa – metoda niszczenia przerzutów w wątrobie.
  3. chemioterapia – może być wykorzystywana przed przystąpieniem do operacji, jak i po jej przeprowadzeniu, jako rodzaj leczenia uzupełniającego.
  4. radioterapia – znajduje zastosowanie u pacjentów, u których nie ma możliwości wdrożenia innych metod lub nie przynoszą one rezultatów.
  5. przeszczep wątroby – stanowi rozwiązanie ostateczne, wykorzystywane jedynie w skrajnych przypadkach.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.