Cyberknife – co to jest i jak leczy nowotwory?

Cyberknife to nóż cybernetyczny czyli bardzo precyzyjne urządzenie wykorzystywane do przeprowadzania zabiegów radiochirurgi. Z jego zastosowaniem możliwe jest usunięcie zmian nowotworowych w całkowicie nieinwazyjny sposób. W czasie zabiegu z wykorzystaniem specjalnej głowicy lekarz przeprowadza bezpośrednie napromieniowanie guza, przy pomocy wiązek promieniowania X mających wysoki poziom energii. Są one wysyłane w różnych kierunkach, co sprawia, że zdrowe tkanki znajdujące się w sąsiedztwie zmiany rakowej uzyskują możliwość zaabsorbowania znacznie mniejszej dawki promieniowania jonizującego.

Zabieg z zastosowaniem Cyberknife

Metoda lecznicza z zastosowaniem noża cybernetycznego wykorzystywana jest w medycynie onkologicznej z powodzeniem już od 10 lat. Jest to zabieg wyróżniający się wysokim poziomem skuteczności.

W trakcie przeprowadzania zabiegu nie ma konieczności unieruchamiania pacjenta z zastosowaniem ramy stereotaktycznej. To niezwykle rozwinięte technicznie urządzenie bez przerwy w czasie rzeczywistym śledzi umiejscowienie zmiany nowotworowej i monitoruje wszelkie ruchy pacjenta. Dzięki tej funkcji możliwe jest niezwykle dokładne przeprowadzenie napromieniowania nawet w narządach które stale są w ruchu jak np. płuca.

Ruchome ramie robota wyposażone jest w przyspieszacz liniowy, który stanowi źródło promieniowania. Posiada ono szeroki zakres swobody ruchu, i jednocześnie jest podłączone do urządzenia celującego, które w sposób nieprzerwany monitoruje każdy najdrobniejszy ruch chorego i jego organów pozostających w ciągłym ruchu. Emitowana wiązka promieniowania trafia w zmianę nowotworową z dokładnością rzędu ułamków milimetra – dokładnie w miejsce gdzie guz znajduje się w danym momencie.

Zabieg wykorzystujący CyberKnife nazywany jest również chirurgią cybernetyczną lub radiochirurgią robotyczną. Za pomocą tej metody leczone są zmiany zarówno w obrębie głowy jak i całego ciała.

Jakie zalety ma nóż cybernetyczny?

  • Metoda ta pozwala na leczenie nowotworów we wszystkich narządach i wszystkich lokalizacjach ciała.
  • Jest to sposób leczenia nowotworów wyróżniający się znacznie większym komfortem dla pacjenta, nie ma konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznej nie ma również : narkozy, bólu, rekonwalescencji, hospitalizacji, ran i ryzyka pojawienia się infekcji.
  • Czas leczenia jest dość krótki, gdyż przeprowadza się od jednego do pięciu zabiegów.
  • Nie ma konieczności stosowania inwazyjnej ramy w celu unieruchomienia głowy w celu usunięcia guza mózgu.
  • Z zastosowaniem cyberknife możliwe jest leczenie guzów, które określono jako nieoperacyjne tradycyjnymi metodami lub też takich które znajdują się w miejscach, do których lekarz nie miałby możliwości dotrzeć w czasie operacji.
  • Wysoki poziom dokładności cyberknife pozwala na zminimalizowanie zagrożenia uszkodzeniem zdrowych tkanek otaczających nowotwór.
  • Chory bezpośrednio po przeprowadzeni zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć i aktywności. Nie występuje niemal żadne zakłócenie jego codzienności.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.