MasSpec Pen – innowacyjny długopis onkologiczny

Diagnozowanie raka bywa zbyt długie, przez co u wielu pacjentów spadają rokowania i możliwość przeżycia. Istnieje szansa na wyleczenie, jeśli odpowiednio wcześnie rozpoznamy chorobę, jednak dotąd często bywało to dość kłopotliwe. Jednak dzięki naukowcom z Texasu, powstała innowacyjna technologia, która zrewolucjonizowała szybkie wykrywanie schorzeń onkologicznych.

Przyrząd, który opracowali, z wyglądu przypomina długopis. Aby wykryć nowotwór, wystarczy umieścić go w tkance pacjenta, aby już po krótkiej chwili uzyskać informację czy choruje on na raka. Niezwykle optymistyczny jest fakt, iż aż 96% wyników się potwierdza, tak więc długopis ma wysoką skuteczność diagnostyczną.

MasSpec Pen

MasSpec Pen z wyglądu nie różni się niemal niczym od klasycznego długopisu, jednak nie jest to przyrząd do pisania, a urządzenie medyczne. Wystarczy mu zaledwie 10 sekund, aby precyzyjnie określić, czy mamy raka.

Twórcami tej innowacyjnej technologii są naukowcy z University of Texas w Austin w Stanach Zjednoczonych. Funkcjonowanie tej maleńkiej, acz skomplikowanej aparatury oparte zostało o niepowtarzalne różnice, jakie występują w metabolizmie komórek zdrowych, a tych, w których ten proces jest zaburzony, z uwagi na toczący się proces nowotworowy.

Urządzenie potrzebuje niewielkiej ilości materiału w celu przeprowadzenia swojej analizy, wystarczająca jest tylko jednak kropelka wody, która wydobywa się z tkanki. Następnie po około 10 sekundach uzyskujemy informacje o dokładnym składzie molekularnym danej tkanki.

„Długopis” sprawdza, czy tkanka jest zdrowa, gdyż jeśli tak nie jest, to zachodzą w niej zupełnie inne reakcje chemiczne niżeli w zdrowych molekułach. Nowotwór zmienia funkcjonowanie komórek i tkanek organizmu.

Przełom w medycynie

Specjaliści mówią, że MasSpec Pen to odkrycie innowacyjne dla dzisiejszej medycyny, gdyż do chwili obecnej znalezienie różnic pomiędzy tkankami nowotworowymi i zdrowymi było zdecydowanie trudniejsze. Przede wszystkim, jeśli mieliśmy do czynienia ze specyficznymi rodzajami nowotworów.

MasSpec Pen powinien trafić na wszystkie sale operacyjne na świecie, gdyż jego wykorzystanie stałoby się wyjątkowo istotne dla pacjentów onkologicznych. Zyskaliby oni niemal pewność, że wszystkie tkanki nowotworowe, ze zdecydowanie większą precyzją niż dotychczas zostaną usunięte już w czasie zaledwie jednego zabiegu.

Udało się przetestować wynalazek na około 250 próbkach, badania te wykazały jego skuteczność na poziomie 96%. Obecnie urządzenie przechodzi kolejne kosztowne testy, jednak jest szansa, że w najbliższym czasie zacznie być wykorzystywane w medycynie.

MasSpec Pen – innowacyjny długopis onkologiczny
Opinia

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.