Wykryj raka zanim pojawią się objawy – innowacja w diagnostyce

Amerykańscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Opracowali oni tekst krwi, który wykazuje według badań nawet 90% skuteczność w wykrywaniu niektórych rodzajów nowotworów. Niesamowite jest to, że choroba będzie mogła zostać rozpoznana dużo wcześniej, niż pojawią się pierwsze objawy. Wyniki badań zostały ogłoszone na corocznej konferencji onkologicznej w Chicago.

Zespół prowadzony przez dr. Erica Kleina z Taussing Cancer Institute w Cleveland Clinic w Ohio dokonał opracowania płynnej biopsji, która mają nadzieje, pozwoli uratować życie wielu osób. Metoda daje bowiem możliwość wczesnego wykrycia schorzenia onkologicznego, a co za tym idzie, leczenie będzie wdrożone, zanim choroba się rozwinie.

Rozwiązanie jest na tyle przełomowe, że wielu lekarzy bez chwili wahania określa je jako Święty Graal dla współczesnej medycyny.

Proste badanie krwi

Opracowane przez naukowców badanie, jest nazywane płynną biopsją. Można doszukiwać się w nim podobieństw do testów genetycznych, które dają możliwość określenia ryzyka wystąpienia nowotworu. Mimo wszystko jest on o wiele bardziej precyzyjny, gdyż wykrywa w krwiobiegu nawet najmniejszy fragment DNA komórek rakowych.

Aby można było przeprowadzić badanie, konieczne jest pobranie próbki krwi pacjenta. Pierwszy etap badania polega na analizie składu DNA materiału, a w kolejnej części dokonywane jest rozpoznawanie potencjalnych niebezpiecznych mutacji genetycznych. Końcowy etap badania polega na sprawdzeniu, czy w poszczególnych fragmentach DNA występują ślady, które mogłyby stanowić o zmianach wywołanych przez nowotwór.

Potwierdzenie w badaniach

Amerykańscy naukowcy dokonali sprawdzenia opracowanej przez siebie metody na około 1,6 tysiąca ochotników.

Okazało się, że dzięki wykorzystaniu płynnej biopsji pojawia się możliwość wykrycia nawet 10 rodzajów nowotworów.

  1.  rak jajnika – 90% skuteczności,
  2.  nowotwór trzustki – 80% skuteczności,
  3.  rak żołądka – 77% skuteczności,
  4.  rak przełyku – 77% skuteczności,
  5.  rak macicy – 77% skuteczności,
  6.  rak jelita grubego – 73% skuteczności,
  7.  rak płuc – 59% skuteczności,
  8.  nowotwory głowy i szyi – 56% skuteczności.

Ta niesamowita, innowacyjna metoda diagnozowania schorzeń onkologicznych będzie powszechnie dostępna na świecie za 5 do 10 lat.

Zdaniem specjalistów badanie to powinno możliwie jak najszybciej wejść do pakietu badań obowiązkowych dla wszystkich osób dorosłych na całym świecie, a w szczególności tych, które przekroczyły 40 rok życia.

Wykryj raka zanim pojawią się objawy – innowacja w diagnostyce
Opinia

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.