Jak działa chemioterapia?

Chemioterapia to metoda powszechnie stosowana w leczeniu różnego rodzaju nowotworów. Wielu z nas nie wie o niej nic poza faktem, iż wiąże się z czasową utratą włosów. Z pewnością jest to skutek uboczny mogący powodować w nas niepokój i dyskomfort. Jednak zalety działania chemioterapii są najczęściej tak duże, że jej działania niepożądane przestają odgrywać jakiekolwiek znaczenie.

Jak sama nazwa wskazuje chemioterapia czyli „chemia”, inaczej leki cytostatyczne to środki farmakologiczne o silnym działaniu wprowadzane do organizmu osoby chorej na nowotwór poprzez jedną z dostępnych dróg.

Jak podaje się chemie?

Chemioterapia w zależności od tego jakie leki są podawane, w jakich kombinacjach oraz dawkach może być dostarczona do organizmu jedną z dostępnych metod.

Może to być droga doustna, poprzez zastrzyk, kroplówkę bądź przez specjalnie w tym celu założony port. Na czas podawania konkretnego cyklu chemii chory musi zostać przyjęty do szpitala.

Natomiast pomiędzy kolejnymi seriami leczenia chemicznego zostaje wypuszczony do domu.

Jak działają środki cytostatyczne?

Zakres działania chemioterapii jest dość szeroki. Znajduje ona bowiem zastosowanie przed leczeniem operacyjnym – wykorzystuje się jako opcję pozwalającą na zmniejszenie wielkości guza i co za tym idzie przeprowadzenie bardziej oszczędzającej operacji.

Jako forma leczenia uzupełniającego po zabiegu w celu rozpoznania i zniszczenia komórek nowotworowych, które mogły znaleźć się w innych lokalizacjach ciała niż guz pierwotny i w konsekwencji prowadzić do wznowy schorzenia.

Chemioterapia jest jednocześnie jedną z metod leczenia o charakterze paliatywnym – pomaga w złagodzeniu dokuczliwych dolegliwości nowotworowych i poprawieniu komfortu życia osoby chorej.

Ważną informacją jest, iż w niektórych przypadkach prowadzi ona do całkowitego wyleczenia i może być stosowania jako jedyna forma postępowania.

Zasada działania chemii

Leki o działaniu cytostatycznym rozpoznają komórki nowotworowe w organizmie, na podstawie ich nieprawidłowego podziału i cyklu życiowego i doprowadzają do ich zniszczenia.

Komórki rakowe gromadzą się w niewłaściwy, patologiczny sposób i nie ulegają tak łatwo obumarciu, zaburzają naturalne procesy w organizmie i zagrażają jego zdrowiu.

Zastosowanie odpowiednich farmaceutyków pozwala na pozbycie się całości choroby z ustroju.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.