Jak leczy się nowotwory złośliwe w ciąży?

Ciąża to z pewnością wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jednak u około 1 na 1000 kobiet w tym samym czasie diagnozuje się raka. Leczenie nowotworu złośliwego w czasie gdy kobieta spodziewa się dziecka jest dość kłopotliwe ale nie nie możliwe.

Najpowszechniej stwierdzanym u ciężarnych nowotworem jest rak piersi. Nieco rzadziej zdarza się rak szyjki macicy, jajników, czerniak, białaczki czy chłoniaki.

Czy nowotwór złośliwy stanowi wskazanie do usunięcia ciąży?

Nie. Nie wykazano aby przerwanie ciąży poprawiało rokowania chorej kobiety. Z pewnością więc wystąpienie nowotworu złośliwego nie stanowi wskazania do przerwania ciąży.

W wielu przypadkach jednak lekarze dokonują jej rozwiązania na kilka tygodni przed planowanym porodem, aby umożliwić matce podjęcie inwazyjnego leczenia które nie było możliwe w okresie ciąży.

Ograniczone możliwości diagnostyczne

Niestety w ciąży nie można wykonać wielu badań, które pozwalają precyzyjnie rozpoznać nowotwór. Zakazane są szczególnie te, w których wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące.

Jeśli zachowane zostaną odpowiednie zabezpieczenia i środki ostrożności to istnieje możliwość wykonania mammografii – wówczas brzuch kobiety koniecznie należy okryć specjalnym materiałem który nie przepuszcza promieniowania.

Leczenie nowotworu złośliwego w ciąży

Przeważająca część znanych metod leczenia nowotworów jest dostępna również dla kobiet ciężarnych i nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Tak więc maja one możliwość wyzdrowieć i urodzić zdrowe dziecko.

  • Leczenie operacyjne – stanowi podstawę w przypadku nowotworów złośliwych, również tych wykrytych w czasie ciąży. Można je bezpiecznie wykonywać, jednak w wielu przypadkach zaleca się wstrzymanie w czasie trwania pierwszego trymestru. Ostrożność jest konieczna przy wykonywaniu wszelkich zabiegów w okolicach brzucha. Jeśli mamy do czynienia z nowotworem piersi możliwe jest przeprowadzenie operacji oszczędzającej lub oszczędzającej z wycięciem węzła wartowniczego – takie postępowanie umożliwi kobiecie karmienie piersią. Nie stosuje się natomiast niebieskiego barwnika, gdyż wystąpienie ewentualnej reakcji uczuleniowej może nieść za sobą poważne następstwa.
  • Radioterapia – tej metody zwykle nie stosuje się w okresie ciąży, z uwagi na silne dawki promieniowania jonizującego, które może być szkodliwe dla dziecka. Dopuszcza się jednak jej wykorzystanie jeśli odpowiednio zabezpieczy się brzuch kobiety, na okolicę piersiową oraz szyjną.
  • Chemioterapia – w okresie ciąży możliwe jest zastosowanie większości chemioterapeutyków. Lekarze jedynie wstrzymują się od podawania tych leków w czasie trwania pierwszego trymestru, z uwagi na fakt iż w tym czasie dochodzi do kształtowania się narządów płodu i wzrasta ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. W II oraz III trymestrze chemioterapeutyki nie powodują wzrostu ryzyka takich wad powyżej przeciętnej.
  • Hormonoterapia – jest przeciwwskazana przez całą ciąże.

Najczęściej leczenie nowotworu złośliwego u kobiety ciężarnej przebiega w następujący sposób : w tracie ciąży przeprowadzana jest operacja, oraz kobieta poddawana jest leczeniu chemioterapią, a po zakończeniu ciąży wprowadza się radioterapię oraz leczenie hormonalne.

Warto zapamiętać!

Najczęściej leczenie nowotworów złośliwych w ciąży będzie bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla dziecka.

Jednak najlepiej jeśli przeprowadzane jest w specjalistycznym ośrodku, który posiada doświadczenie w leczeniu takich pacjentów i możliwość współpracy z zespołem ginekologiczno-położniczym.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.