Jak powstają przerzuty nowotworowe?

Tworzenie przerzutów i naciekanie na okoliczne struktury to cecha nowotworów złośliwych, która odróżnia je od łagodnych. Przerzut raka to rozwój struktury nowotworowej w innym miejscu, lokalizacji ciała, który nie posiada bezpośredniego połączenia z pierwotnym guzem.

Przerzuty mogą mieć charakter lokalny czyli nowe ogniska rozwijają się niejako niezależnie od macierzystego w pobliskich tkankach i organach, jak również odległy czyli do znajdujących się w większych odległościach strukturach i węzłach chłonnych.

Powstanie przerzutu

Aby mógł rozwinąć się przerzut nowotworowy od zmiany macierzystej odrywa się niewielki fragment zmienionej chorobowo tkanki. Bywa że jest on naprawdę maleńki, gdyż stanowi jedynie jedną lub kilka komórek. Poprzez naczynia krwionośne lub limfatyczne dochodzi do ich przenoszenia się w inne lokalizacje w organizmie.

Preferencje nowotworów

Niektóre zmiany nowotworowe zdają się niejako posiadać własne typy co do lokalizacji przerzutów. Przykładowo: niezwykle często zdarzają się przerzuty raka płuc do mózgu, z kolei płuca, wątroba oraz kości stanowią częste miejsce lokalizowania się odległych przerzutów licznych nowotworów. Bardzo rzadko natomiast przerzuty lokują się w sercu, tarczycy czy na skórze lub w mózgu. Właściwie nigdy nie stwierdza się obecności przerzutów w mięśniach poprzecznie prążkowanych, śledzionie, ścianach macicy czy piersiach.

Proces powstawania przerzutów

  1. Oddzielenie się komórek od pierwotnego ogniska nowotworowego.
  2. Przeniknięcie komórek nowotworowych do krwioobiegu.
  3. Przeżycie w krążeniu.
  4. Wyłamanie się spod kontroli immunologicznej organizmu.
  5. Wydostanie się z przestrzeni naczyniowej.
  6. Uśpienie w docelowym narządzie.
  7. Wzrost i rozprzestrzenianie się.

Ryzyko iż pojawią się przerzuty rośnie razem z wielkością choroby nowotworowej. Skuteczne leczenie malej zmiany może uchronić nas przed groźnymi konsekwencjami a nawet uratować życie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.