Jak w czasie choroby nowotworowej właściwie pielęgnować jamę ustną?

Nie tyle sam nowotwór, co prowadzone w jego trakcie wyczerpujące leczenie doprowadza do znacznego spadku odporności, silnego osłabienia pacjenta, wyniszczenia organizmu. Jakiekolwiek infekcje w tym okresie nie są wskazane, gdyż mogą niekiedy stanowić czynnik pogarszający rokowania. Jama ustna jest niezwykle ważna- musimy zadbać o jej właściwą pielęgnację, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do groźnych dolegliwości, schorzeń oraz powikłań.

Problemy w obrębie jamy ustnej w czasie leczenia onkologicznego

Oczywiście osoby chore na nowotwory są również zagrożone rozwojem próchnicy czy chorób przyzębia, jednak powinny z dużą skrupulatnością starać się im przeciwdziałać. W trakcie leczenia schorzeń onkologicznych bardzo powszechne jest występowanie suchości w jamie ustnej oraz grzybicy w jej obrębie. Właściwe i regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają na skutecznie ich unikanie.

Pielęgnacja jamy ustnej

Samodzielny pacjent ma możliwość umycia zębów co najmniej dwa razy dziennie jak czynił to do tej pory. Wskazane jest jednak również ich czyszczenie z osadu i resztek pokarmowych po zakończeniu każdego posiłku. Istotne będzie także zadbanie o odpowiednią czystość i higienę protez zębowych.

Wśród zachowań pielęgnacyjnych i profilaktycznych zaleca się również:

  • Płukanie jamy ustnej szałwią, rumiankiem,
  • Płukanie jamy ustnej roztworami o kwaśnym odczynie np. wodą z cytryną,
  • Częste picie lub częste podawanie małych ilości wody do ust,
  • Ssanie kostek lodu,
  • Picie zamrożonego soku z ananasa,
  • Wargi należy często nawilżać niewielką ilością wazeliny lub kremu nawilżającego,
  • Jeśli pojawiają się dolegliwości grzybicze to pędzlowanie zawiesiną Nystatyny co 4 godziny.

Pielęgnacja jamy ustnej w czasie choroby nowotworowej obejmuje przede wszystkim regularne jak do tej pory szczotkowanie zębów oraz odwiedzanie gabinetu dentystycznego i likwidację oraz leczenie wszelkich ubytków i zmian.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.